E hënë, 3 Tetor, 2022

Rrëfimi rrëqethës i kosovares që punon pastruese me fakultetin Juridik të kryer

Vetëm 16 vjeçare, Linda po e nxirrte jetesën e saj e të familjes. Nisi duke e ndihmuar fqinjin e moshuar në përditshmëri, për t’u bërë më pas pastruese profesioniste.


Nga puna që bën ajo i ka paguar studimet e veta, posedon veturën e saj dhe mban familjen disa anëtarëshe.

- Advertisement -

“Ka 12-13 vjet që punoj në këtë sektor. Që e vogël e kam pasë një kojshi përballë banesës edhe si fëmijë jam kujdes për të. Kam shku me i ndihmu si fëmijë me i ble në shitore ose me ia fshi banesën. Pastaj kam vazhdu me pastru te çikat e veta goxha shpesh. Te kjo familje jam paguar. Masnej shoqe mas shoqe kam nis me punu privatisht”.

Tani i ka 29 vjet. Ka diplomuar në fakultetin Juridik në Universitetin e Prishtinës dhe vazhdon të punojë në sektorin e pastrimit. Diplomën e mbanë në sirtar. Por prapë, është maksimalisht e angazhuar.

Linda asnjëherë nuk ka punuar si juriste, por për më shumë se një dekadë ajo i ka gjetur punë vetes në një treg aspak të favorshëm për gratë. Asaj i është dashur të punojë për ta mbështetur veten dhe familjen. Kjo s’i ka lënë hapësirë që të angazhohet asnjëherë në fushën e ligjit.

- Advertisement -

“Unë e kam përfunduar fakultetin juridik në Universitetin e Prishtinës. Kam aplikuar në do vende po për shkak që praktikë s’kam mujt me kry s’jam punësu në profesion. Praktikë s’kam mujtë me bo se kam punu edhe familja jeme është m’varë prej meje”, thotë ajo për revistën ZA, artikulli i cili u publikua në faqen e fondacionit të Atifete Jahjagës.

Në sektorin e pastrimit ajo punon shtatë ditë të javës. Rrallë herë pushon. Në familjen e saj është e vetmja që ka një vend pune. Të vetmen përkrahje financiare jashtë asaj që e fiton vetë e ka pensionin e të atit.

“Unë gjithmonë jam në punë. Mu ka bo pjesë e jetës kjo punë. Unë e mbaj familjen. Për me hëngër e me pi më dalin. Me punu shtatë ditë të javës është bajagi e zorshme po nuk e kam atë brengë. Po më duhen paret e ato më motivojnë”.

Sektori i pastrimit është ndër sektorët me orët më të gjata të punës dhe me pagat më të ulëta në Kosovë. Sipas hulumtimit “Faktorët që ndikojnë në vendimet ekonomike të grave në Kosovë” nga Instituti Riinvest, gratë në sektorin e pastrimit punojnë nga 10 deri në 12 orë në ditë dhe nga 7 ditë në javë. Në këtë kategori hyjnë edhe gratë që punojnë në sektorin e shitjes, floktarisë, rrobaqepësisë e kulinarisë.

Linda ka dy puna të rregullta, një në një kompani private të marketingut dhe tjetrën si kujdestare për fëmijët e një çifti në Prishtinë e edhe mirëmbajtëse e shtëpisë së tyre. Pesë ditë të javës pasditeve është e angazhuar në kompani, ndërsa në orarin e rregullt tradicional nga ora 8 deri në 5, nga e hëna në të premten, kujdeset për dy fëmijë dhe shtëpinë e tyre. Ndërsa në fundjava ajo angazhohet duke punuar varësisht kërkesave.

Çdo ditë në punë, çdo pasdite në punë. Por prapë paga nuk është e kënaqshme në raport me volumin e punës. “Sa duhet me u pagu nuk paguhet”, thotë ajo.

Linda pastron shtëpitë e të tjerëve dhe zyrat e dikujt. E bën këtë punë për më shumë se një dekadë. Jetesën e siguron duke vezulluar rafte e pastruar dysheme. Deri këtu, gjithçka tingëllon mirë. Ajo punon dhe fiton!

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Nga Arbër Paçarizi: Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën

Nga Arbër Paçarizi: "Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën, andaj nëse...

Pas 8 vjetësh, familja me 12 fëmijë bashkohet si dikur

Të mbledhur në studion e programit “E diela shqiptare” në Tv Klan, rubrika “Ka...