E diel, 4 Dhjetor, 2022

Rrëfim në kohë nipit: Coronavirusi, atëherë kur bota u ndal dhe ne kuptuam vlerën e gjërave

“Gjyshi … gjyshi! Në librin tim të historisë thuhet se në mars të vitit 2020 ishte një pandemi! Por çfarë ndodhi?”

– “Ka ndodhur që nga Kina mbërriti një virus i tmerrshëm i gripit, kurrë i studiuar më parë …”

- Advertisement -

– “Po pastaj?”

– “Të gjithë u futëm në karantinë, askush nuk mund të lëvizte nga shtëpia, përveçse për të blerë ushqime në supermarket. Kjo ndodhi në çdo moment, një ditë para se të ishim të gjithë së bashku … miq, të afërm, pastaj në mëngjesin e 9 marsit e gjetëm veten me jetën përmbys”.

– “Po pastaj çfarë ndodhi?”

- Advertisement -

– “Kaluam një kohë të gjatë vetëm me kontakte përmes internetit, dhe për fatin e mirë kishte telefonë dhe kompjuterë. Njerëzit morën përgjegjësi, ndotëm më pak, rizbuluam pjesërisht gjëra që nuk mendonim se dinim t’i bënim. Më në fund erdhi stina e bukur, dhe mendimi i parë ishte të dilnim për t’i takuar të gjithë. Bota ishte ndalur, për ne, por kishte një aspekt pozitiv: e kuptuam vlerën e gjërave pikërisht sepse ato na u morën.

Dhe besomë nipi im, se kafenë që piva kur u rihap bari, megjithëse ishte bërë me të njëjtën kokërr si më parë, ishte shumë e mirë.

– “Pse?”

– “Sepse kishte shijen e një vendi që ia kishte dalë.”

/Revista Psikologjia

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

21 aftësi që çdo fëmijë duhet t’i mësojë para moshës 10 vjeçe

Kur fëmija juaj shkon në shkollë atje i mësojnë atij lexim, shkrim dhe aritmetikë.  Por...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur më 2009

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar të premten se është hapur aplikimi...

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...