E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Rrahman Jasharaj: Qeveria do të skuqet kur e sheh realitetin e të punësuarve në arsim

- Advertisement -

Mjekët e profesorët të cilët punojnë në institucione publike, tashmë do të futen në kategorinë e zyrtarëve publikë që duhet ta deklarojnë pasurinë.


Kjo kërkesë e zëvendësiministrit të Drejtësisë, Blerim Sallahu, u miratua në mbledhjen e sotme të Qeverisë.

- Advertisement -

Kërkesa e Sallahut u miratua me shumicë votash nga kryeministri, ministrat dhe zëvendësministrat të pranishëm në mbledhje.

Një gjë të tillë, kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, po e cilëson si “të ngutur”.

Jasharaj theksoi se nesër do të mblidhet me kryetarin e Kuvendit të Sindikatave që është pjesë e SBASHK-ut për të diskutuar për këtë çështje.

- Advertisement -

“Ajo çka kuptova unë nga mediat e nderuara, e pashë se tani për tani është fjala për profesorët e nderuar univerisitarë dhe besoj që ata vetë do të deklarohen dhe më mirë se gjithkush e dinë se çfarë do të thonë. Unë nesër do të bëj një komunikimim me kryetarin e Kuvendit të Sindikatave që është pjesë e SBASHK-ut dhe pastaj do të ulemi dhe do të bisedojmë dhe do ta bëjmë një shkresë, një qëndrim që të jetë i përbashkët, duke mos u ngutur që të themi diçka, por sidoqoftë unë po them që nuk është e drejtë kjo mbase janë ngutur me këtë çështje sepse duhet ditur çfare është tretmani i këtyre punëtorëve, gjegjësisht i profesorëve të nderum, a janë shërbyes civilë apo janë diçka tjetër”, tha ai.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Smajljaj: Nëse sindikalistët lëshojnë pe dëshmojnë se janë të gatshëm për sakrificë

Profesori i universitar Avdi Smajljaj ka deklaruar se nëse SBAShK-u vendos t`i hap shkollat...

Këshilli i Prindërve letër krerëve shtetërorë: Nëse nuk ka marrëveshje deri më 1 tetor, fillojmë protestën

Kryesia e Këshillit të Prindërve të Kosovës ka paralajmëruar protestë në rast se Qeveria...

Nagavci vjen me një postim në Facebook, nuk flet për grevën

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka nënshkruar sot kontratat për ndërtimin e pesë çerdheve...

Nexhmi Hoxha nga Këshilli i Prindërve: Me padurim presim pezullimin e grevës

Anëtari i Këshillit të Prindërve të Prishtinës, Nexhmi Hoxha ka folur rreth qëndrimit të...