E enjte, 30 Mars, 2023

Rifillimi i shkollave në shtator, sa të sigurt janë fëmijët?-ja ç’thonë pediatrit

- Advertisement1-

Rikthimi i fëmijëve në shkollë në shtator i ka shqetësuar pediatërit francezë.

Ata nuk janë dakort pasi e gjithë bota po përballet me një rritje të numrit të rasteve të së infektuarëve me koronavirus.

- Advertisement -

“Ne jemi të shqetësuar për organizimin e fillimit të vitit të ri shkollor pasi nuk jemi të sigurtë se sa të mbrojtur do të jenë fëmijët”- u shprehën pediatërit në një letër të hapur.

Rritja e rasteve e bën situatën tepër të ndërlikuar dhe kërkon një kujdes më të madh.

Muajin e kaluar, udhëzimet e ministrisë iu dërguan të gjitha shkollave duke thënë se distancimi social nuk do të kishte më nevojë të aplikohej në ambientet e jashtme.

- Advertisement -

Edhe pse fëmijët duket se janë më pak të prekur nga virusi, ende nuk është e qartë se sa ngjitëse mund të jetë nëse janë të infektuar, por janë asimptomatikë, thonë ekspertët mjekësorë.

Gjithashtu ata i bëjnë dhe një thirje të gjithë prindërve që të vaksinojnë fëmijët e tyre për gripin, në mënyrë që të ulin presionin në sistemin shëndetësor gjatë sezonit të dimrit.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Adelina Emini, studiuesja e parë nga Kosova në Universitetin Shtetëror të Floridës

Adeina Emini nga Kosova ka mbrojtur temën e disertacionit të doktoratës "Faktorët përcaktues të...

Psikologia Arjeta Gashi-Nura mban ligjeratë vetëdijësuese në shkollën “Shkëndija” në Hajvali

Psikologia Arjeta Gashi Nura ka mbajtur një ligjëratë vetëdijësuese në shkollën "Shkëndija" në Hajvali...

Nga Afrim Gashi: Ne si mësimdhënës shumë shpesh ballafaqohemi me fyerje nga më të ndryshmet

Shkrimi i radhës për Albanian Education nga mësimdhënësi Afrim Gashi Fyrjet! Ne si mësimdhënës shumë shpesh...

Çfarë bëjnë drejtorët e suksesshëm të shkollave?

Disa këshilla parktike për drejtuesit e shkollave, që i ndihmojnë ata të jenë të...