E premte, 2 Dhjetor, 2022

Reagon Gresa Behluli: Teksti është satirik, pse nuk reagoni kur servohen këngë me fjalë banale në 12:00 të ditës?

“Nuse mësuese”, kënga e fundit e Shkurte Fejza dhe vajzës së saj Gresa Behluli, ngjalli reagimin e e Qendrës Kosovare për Studime Gjinor, të cilët e cilësuar si promovim i nënshtrimit të grave. 

Por këngëtarja Gresa Behluli ka reaguar dhe ka dhënë sqarimin, duke thënë se teksti i këngës është satirik dhe se kanë ironizuar me botëkuptimet e ndryshme mes gjeneratave.

- Advertisement -

“Mund të merret si tekst edukues ndaj gjeneratës së vjetër: “me ndëgju nana te ka mësu”…”vjehrrën me ndëgju i nderon prindërit e tu”? Ku është ndikimi negativ këtu?”, thuhet ndër të tjera në reagimin e Gresës, shkruan Kids of Kosova.

Gresa shtron pyetjen pse nuk bëhen reagime ndaj këngëve që paraqesin femrën si objekt seksi?

Reagimi i plotë i këngëtares Behluli:

- Advertisement -

Te dashur miq e posaqerisht vajza- gra…

Teksti i kenges “Nuse mesuese” eshte shkru nga Ilir Berani dhe eshte mendu si nje teme qe paraqet ironine e raportit te botekuptimeve te ndryshme ne mes te gjeneratave te ndryshme… Eshte nje tekst satirik qe paraqet botekuptime te ndryshme ne mes te gjeneratave dhe nuk eshte menduar ne asnje menyre si diskriminues ndaj gjinise femrore… Si mund te jete Femra diskriminuese ndaj vetvetes, une jam femer dhe vet, dhe jam gjithmone ne mbeshtetje dhe pro ngritjes se femres ne shoqeri!!

Per te gjithe ata qe nuk e kuptojne cka do te thote ” satire” po ja u sqaroj: tekst ironik ose ma thjeshte po ja u sqaroj: tekst hajgare!

Pekundrazi mund te merret si tekst edukues ndaj gjenerates se vjeter: “me ndegju nana te ka mesu…”vjehrren me ndegju i nderon prinderit e tu”? Ku eshte ndikimi negativ ketu?

Eshte debat ne mes te femrave ne kete rast?

P.s. Çdo dite na servohen kenge e videoklipe me tekste eksplicite e fjale banale e videoklipe erotike, qe degradojne femren dhe ato na shfaqen edhe ne 12 dites neper televizione tona… Femijet e juaj rriten me ato kenge e ju nuk reagoni?

Kur paraqitet femra vetem si objekt seksi juve nuk ju duket diskriminuese kjo ndaj femres?

Më poshtë gjeni tekstin e këngës “Nuse, mësuese”:

Ah moj nuse sikur msuse

N’shpi t’burrit mban ligjërata

S’po t’pëlqejnë ty punt e vjehrrës

S’po t’pëlqejnë çka thonë kunatat

Mori nuse vezulluse

Ma e reja je n’ket shpi

Dikush tjetër ma i vjetër

Pun’t ma mirë se ti i di

Ref…x2

Fjala prish e fjala ndreq

Zgjidhi nuse ma mirë fjalt

N’daq pun’t mos me i pas keq

Zgjidhi nuse fjalt me mjaltë

Ah moj nuse lumja nuse

Bijat për ty e shqyen defin

Me gëzim të madh ty të kanë pritur

Prandaj ti mos jau prish qejfin

Me fol but e me dëgju

Nana ty nuse t’ka mësu

Vjehrrën me e respektu

Ti nderon prindërit e tu

Ref…x2

Fjala prish e fjala ndreq

Zgjidhi nuse ma mirë fjalt

N’daç punt mos me i pas keq

Zgjidhi nuse fjalt me mjaltë

Ref…x2

Fjala prish e fjala ndreq

Zgjidhi nuse ma mir fjalt

N’daç punët mos me i pas keq

Zgjidhi nuse fjalt me mjaltë.

 

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

A e dini se cili është përdorimi i gomës blu?

Mund të kemi kaluar gjithë fëmijërinë tonë duke menduar se pjesa blu e gomës...

28 NËNTORI – festë e shumëfishtë

Dita e 28 nëntorit e emërtuar si Festa e Flamurit është një nga më...

Urime 28 Nëntori – kjo është agjenda shtetërore për shënimin e Ditës së Flamurit

Qeveria e Kosovës ka publikuar agjendën shtetërore për organizimin e 28 Nëntorit, 110 vjetorit...

​12 vjeçari përjashtohet nga shkolla pasi preu flokët në stilin e brazilianit Ronaldo

Një 12-vjeçar u përjashtua nga shkolla kur vendosi të nderojë legjendën e futbollit brazilian...