E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Qumështi i gjirit mbron foshnjat nga Covid-19

Qumështi i gjirit mund të mbrojë foshnjat nga koronavirusi.

Sipas një studimi në një laborator në Kinë u zbulua se qumështi i nënës parandalon infektimin e foshnjave dhe krijon antitrupa edhe nëse fëmija nuk i ka.

- Advertisement -

Gjithashtu ky studim tregon se efektiv është edhe qumështi i kafshëve se ai i dhive apo lopës.

Ekipi, nga Universiteti i Teknologjisë Kimike të Pekinit, thotë se gjetjet mbështesin rekomandimin nga Organizata Botërore e Shëndetësisë që nënat e dyshuara ose të konfirmuara me COVID-19 të vazhdojnë ushqyerjen me gji.

Në një studim të mëparshëm, i njëjti ekip hulumtues zbuloi se qumështi i gjirit parandalon infeksionin të futet në qelizat e veshkave të kafshëve. Ata përcaktuan se proteina e hirrës, e cila ka veti anti-inflamatore, ishte përgjegjëse për inaktivimin e virusit në krahasim me  proteinat e tjera të tilla si laktoferrin.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

21 aftësi që çdo fëmijë duhet t’i mësojë para moshës 10 vjeçe

Kur fëmija juaj shkon në shkollë atje i mësojnë atij lexim, shkrim dhe aritmetikë.  Por...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur më 2009

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar të premten se është hapur aplikimi...

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...