E diel, 5 Shkurt, 2023

Pupovci për diskriminimin e nxënësve të komuniteteve: Po të ishin shqiptarë, nuk do të bëhej lajm

- Advertisement -

Çdo mësues që ka në klasë fëmijë të komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptas, apo fëmijë me nevoja të veçanta dhe të tjerë të cilët mund të ndjehen të diskriminuar, duhet të ndërmarrë hapa që fëmijët mos të ndjehen të tillë.

Kështu deklaroi zëvendësministri i Arsimit, Dukagjin Pupovci në RTV21, kur u pyet për rastin e festës së abetares në Pejë, ku u raportua se disa nxënës të komuniteteve u lanë anash gjatë festës.

- Advertisement -

“Pra ata të ulen në qendër me të tjerët. Nëse duhet veçuar dikush, veçohen fëmijët e shumicës”, tha Pupovci.

“Po të kishte ardhur kjo mësuese me fëmijë shqiptarë, dhe t’i kishte ulur aty, kjo nuk do të përbënte kurrfarë lajmi”, shtoi ai.

Pupovci theksoi se nga ky rast është nxjerrë një mësim.

- Advertisement -

Zëvenësministri tha se sipas informatave që kanë, qëllimi i mësueses në Pejë nuk ishte që t’i diskriminojë këta fëmijë, po ashtu askush nuk i ka thënë që t’i vendos atje lartë.

“Ajo çka mësuesja, dhe çdo mësues në të ardhmen në Kosovë duhet ta dijë është që kur ka fëmijë të grupeve të margjinalizuara aty duhet pasur kujdes nga veçimi i tyre sepse mund të keqkuptohen”, tha Pupovci.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ankohen studentët për kushtet në konvikte: Ka mungesë të ujit e internetit, banjot e papastërta

Mungesa e ujit të nxehtë, papastërtia në banja, mungesa e internetit të rregullt, janë...

E FUNDIT: “Do ta dërgojmë në Kushtetuese Ligjin e Pagave, nëse nuk plotësohen kërkesat për rritje të koeficientit”

Qeveria e Kosovës në fillim të kësaj jave bëri publik koeficientin në vlerë të...

22 libra që duhet të lexoni patjetër në jetë

1.“Për kë bien këmbanat” – Ernest Hemingueji Një nga veprat më të mira Heminguejit, “Për...

Këshilla për të tërhequr dhe mbajtur vëmendjen e nxënësve gjatë orës mësimore

Nga Zihnie Kaçaniku Gurmani Këshilla për të tërhequr dhe mbajtur vëmendjen e nxënësve gjatë orës...