E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Pse të porsalindurit duhet të marrin vitaminë K

- Advertisement -

Shumica e të porsalindurve marrin vaksinën e parë të hepatitit B në spital, dhe ata gjithashtu marrin në mënyrë rutinore një vaksinë të vitaminës K.

Vitamina K është një lëndë ushqyese e tretshme në yndyrë që ndihmon trupin tonë të formojë mpiksjen e gjakut, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Ne kemi nevojë për mpiksje për të ndaluar gjakderdhjen. Vitamina K është gjithashtu e rëndësishme për mbajtjen e kockave të shëndetshme.

Të rriturit dhe fëmijët e marrin vitaminën K nga ushqimet si perimet jeshile, me gjethe, mishi, bulmeti dhe vezët.

Bakteret e shëndetshme në zorrët tona, të cilat përbëjnë mikrobiomën tonë, prodhojnë gjithashtu vitaminë K.

- Advertisement -

Megjithatë, foshnjat kanë shumë pak vitaminë K në trupin e tyre në lindje. Kjo i vë ata në rrezik për gjakderdhje.

Për fat të mirë, është e lehtë për të parandaluar gjakderdhjen nga mungesa e vitaminës K me një injeksion të vitaminës K. Injeksioni bëhet në kofshën e fëmijës suaj brenda gjashtë orëve nga lindja.

Foshnjat kanë nevojë për vitaminë K sepse nuk marrin shumë nga nëna gjatë shtatzënisë.

- Advertisement -

Ndryshe nga shumë lëndë të tjera ushqyese, vitamina K nuk kalon shumë lehtë përmes placentës.

Zorrët e foshnjave nuk kanë ende shumë baktere, kështu që trupi i tyre nuk mund të prodhojë mjaftueshëm vitaminë K.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...