E enjte, 30 Mars, 2023

Pse kur fëmijët ju pyesin duhet t’i përgjigjeni me detaje

- Advertisement1-

Për çdo fëmijë, gjuha dhe strukturimi i fjalive janë shumë të rëndësishme të mësohen në vitet e para të jetës.

Një nga mënyrat më të mira për t’i përfshirë ata në biseda që bëjnë sens është të flisni me të vegjëlit duke iu përgjigjur me detaje pyetjeve të tyre.

- Advertisement -

Studime të reja kanë provuar se sa më shumë prindërit t’i ndihmojnë fëmijët dhe të punojnë me të folurën e tyre, aq më shumë shanse ka të jenë të suksesshëm në shkollë.

Eshtë shumë e rëndësishme t’i shuani atyre çdo lloj kurioziteti me vlerë duke iu përgjigjur dhe sqaruar edhe detajet më të vogla. Sa herë të lodheni nga kurioziteti i tepërt i tyre, kujtoni që fëmijët kureshtarë arrijnë shumë në jetë!

Të ndihmosh fëmijën të jetë më i interesuar në gjëra të ndryshme kur janë fare të vegjël do t’i thjeshtësosh shumë punë në kopësht dhe më tej. Do të jenë më të interesuar në gjëra të reja dhe do të mësojnë me dëshirë.

- Advertisement -

Kini parasysh diçka: Mos i flisni fëmijës suaj, flisni me ta!

Vetëm kështu, kur ju të praktikoni detajet nëpër fjali dhe informacion, do të shihni një fëmijë të interesuar për të dëgjuar dhe shumë të përqëndruar.

Pyetjet e tyre do të shtohen dhe kurioziteti do të bëhet më i fortë. Mos u panikosni nëse nuk dini si t’i përgjigjeni një pyetjeje. Nuk ka asgjë të keqe t’i thuash “do ta mësojmë së bashku”.

- Advertisement -

Burimi: Anabel, Bustle

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...