E shtunë, 1 Tetor, 2022

Pse kjo këngë Krishtlindjesh po dëgjohet më shumë gjatë këtyre festave?

- Advertisement -

Këngët e festave të Krishtlindjeve zakonisht na shkaktojnë emocione të ndryshme.

Siodomos për vitin 2020, i cili karakteriozohet nga sfidat e ashpra dhe nga festat larg njerëzve të dashur, ekziston një këngë që duket shumë kuptimplotë për këto festa: “Have Yourself a Merry Little Christmas”, teksti i së cilës flet në mënyrë të veçantë për ndjenjat e secilit prej nesh në këtë periudhë.

- Advertisement -

Në film, Esther (Garland) po i këndon motrës së saj më të vogël Tootie (Margaret O’Brien) për ta bërë atë të ndihet më mirë në lidhje me zhvendosjen e familjes nga St. Louis në New York; reagimi emocional i vajzës së re ndaj këngës, në fund të fundit, e bind babanë se familja duhet të qëndrojë aty ku është.

Por lidhja emocionale ka të bëjë me këtë pjesë të tekstit: “Një ditë së shpejti do të jemi të gjithë së bashku / Nëse fatet e lejojnë / Deri atëherë, do të duhet të përzihemi disi / Pra, bëjini vetes një Krishtlindje të vogël tani”.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Studenti nga Kosova del me veshje kombëtare shqiptare në ceremoni të diplomimit në Universitetin e Lichtensteinit

Drin Çeku një student nga Kosova, respektivisht nga Peja, në ceremoninë e diplomimit në...

Video prekëse që tregon se mësuesi nuk duhet harruar dhe respektuar gjithmonë

Një pilot në linjat turke zbulon se një nga mësuesit që ai kishte kaluar...

Shkalla e ulët e inteligjencës “shpëton” 25-vjeçarin nga dëbimi në Kosovë

Ai ka një shkallë të inteligjencës prej vetëm 70 IQ dhe konsiderohet si personalitet...

Gjuha shqipe e varfër, a do të flasim në të ardhmen veç me emoji?

Emojit janë këtu dhe janë këtu për të qëndruar, duke u zhvilluar e përmirësuar...