E shtunë, 25 Qershor, 2022

Pse është e rëndësishme që fëmijët të mbajnë syze dielli në plazh?

- Advertisement -

Rrezet UV me të dyja tipet A dhe B mund të jenë shumë të dëmshme për fëmijët jo vetëm në lëkurë por edhe në sy.

Për lëkurën e rëndësishme është ta mbrosh me një përdorim të vazhdueshëm të solareve, për sytë është e rëndësishme t’i mësosh fëmijët të përdorin gjithmonë syze dielli.

- Advertisement -

Kujtojmë se aparati vizual i fëmijëve fillon zhvillimin e tij nga lindja deri në moshen 7-8 vjec, kështu që eshte evidente dhe se sa e nevojshme eshte për t’i mbrojtur ato, në çdo rast qe ato janë në kontakt direkt me rrezet e diellit.

Por si duhet të jenë syzet e diellit për fëmijët? Para së gjithash të forta, por në të njëjtën kohë te lehta, në mënyrë që të mos I sjellin bezdi femijeve. Lentet duhet të jenë rezistente ndaj gërvishtjeve dhe të sigurojnë një fushë të gjerë vizive sa për të mbuluar të gjithë syrin e fëmijës. Sa i përket skeletit, ai duhet të jetë i butë, I padeformueshem dhe biokompaktibel, pasi kujtojmë se fëmijët shpesh I vënë gjërat në gojë. Bishtat duhet të jenë elastike dhe aderente.

- Advertisement -

Share

spot_img
spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Ministër i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se që nga muaji...

Si të rrisim fëmijë “të mbarë”: 6 këshilla nga psikologët e Harvardit

1) Merruni me fëmiëjt Ky është themeli i gjithçkaje. Kaloni kohë rregullisht me fëmijët tuaj,...

Fëmija 9 vjeç gati të mbyllë Bachelorin

Besojeni ose jo, por një fëmijë gjeni pritet të diplomohet në nivelin Bachelor, ndërkohë...

E thotë studimi: Fëmijët ndoshta ende nuk flasin por ndëshkojnë me shikim

Fëmijët e vegjël janë në gjendje të dallojnë veprimet imorale për të ndëshkuar ata...