E diel, 24 Tetor, 2021

Pse ekranet duhet të mbyllen një orë para gjumit të fëmijës

Ekranet e telefonave inteligjentë, tabletëve dhe tastierave të lojërave duhet të fiken një orë para se fëmijët të shkojnë në shtrat sipas udhëzimit të lëshuar nga ekspertët britanikë.


Efektet e dëmshme të ekraneve në shëndetin e fëmijëve u rishikuan nga Kolegji Mbretëror i Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve (RCPCH), studiuesit e të cilit gjetën prova që lidhin rritjen e përdorimit të ekranit me cilësinë e dobët të gjumit, obezitetin dhe sëmundjet mendore, si dhe vetmia.

Kolegji Britanik heq afatin kohor që fëmijët të përdorin ekranin, diçka që ka pasur pak efekt në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Ekspertët theksojnë se si ekranet duhet të shmangen një orë para gjumit pasi ka arsye të vërtetuara shkencërisht për ta mbështetur atë.

Cilësia e gjumit varet shumë nga prodhimi i melatoninës dhe monitorët duket se ndërhyjnë në këtë proces duke ndikuar kështu në cilësinë dhe kohëzgjatjen e gjumit. Studiuesit theksojnë se edhe mungesa e moderuar e gjumit mund të dëmtojë shëndetin mendor dhe fizik të fëmijëve, zhvillimin dhe suksesin e tyre arsimor, madje edhe marrëdhëniet familjare.

Ekspertët theksuan nevojën për më shumë edukim të prindërve për këto çështje që do t’i ndihmojnë ata të vendosin standarde të shëndetshme për përdorimin e ekraneve, duke kuptuar rëndësinë e tyre për zhvillimin e fëmijëve të tyre.

Stephen Scott, drejtor i Akademisë Kombëtare për Kërkimin e Prindërve në King’s College London, shkon një hap më tej duke sugjeruar fikjen e Wi-Fi në mbrëmje dhe duke këshilluar prindërit që të mbajnë telefonat e tyre inteligjentë jashtë dhomës së gjumit. Duke iu referuar kufirit maksimal kohor që fëmijët të përdorin ekranin, studiuesit theksuan se nëse përdorimi i ekranit prek kontaktet shoqërore në jetën reale, stërvitjen, ushqimin e shëndetshëm dhe gjumin, atëherë prindërit duhet të fillojnë të ndërhyjnë.

Për më tepër, prindërit duhet të marrin parasysh marrëdhënien e tyre me ekranet dhe të pyesin nëse është nën kontroll apo ndërhyn në funksionimin dhe aktivitetin normal të familjes.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ekspertët për Pfizer: Përfitimet e vaksinës te fëmijët 5 deri 11 vjeç

Ekspertët e Administratës së Ushqimit dhe Barnave në Shtetet e Bashkuara thanë të premten...

U bë virale në rrjet pasi u bullizua, 8-vjeçarja rishfaqet në emisionin “T’ka mami yll”

Liana është vajza 8-vjeçare që është kthyer tashmë në një personazh shumë të përfolur...

Nuk e kemi ditur më parë, aktorja e njohur tregon historinë e bukur pas emrit të vajzës së saj

Më 18 qershor të vitit që lamë pas, çifti Jonida Vokshi dhe Besnik Krapi...

Bëmë baba, të të ngjaj! Anna Gjebrea do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizionin e fëmijëve

Dardha bie nën dardhë thotë populli, ndaj nuk është aspak e rastësishme që Anna...