E shtunë, 1 Prill, 2023

Pse duhet të konsumoni fruta çdo ditë

- Advertisement1-

Frutat janë të dobishme për shëndetin pasi përmbajnë shumë lëndë ushqyese.


Përveç kësaj, frutat gjithashtu ju mbajnë energjik gjatë gjithë ditës dhe gjithashtu largojnë lodhjen. Disa arsye pse duhet t’i përfshini në rutinën tuaj të përditshme.

- Advertisement -

Konsumi i frutave zvogëlon peshën

Fruti përmban fibra dhe kalori të ulët që rregullon peshën. Për shkak të fibrave, stomaku është i ngopur për një kohë të gjatë dhe nuk keni dëshirë për ushqime junk.

Konsumi i frutave rregullon diabetin

- Advertisement -

Frutat përmbajnë polifenole dhe fibra të cilat ulin nivelin e insulinës dhe sigurojnë lehtësim nga diabeti i tipit II. Megjithëse sheqeri është i pranishëm në fruta, polifenolët rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak.

Njerëzit duhet të konsumojnë 400 gramë fruta ose duhet të konsumohen 5 racione prej 80 gramësh. Nëse ndiqni këto rekomandime, do të keni lehtësim nga shumë probleme shëndetësore si dhe do të ndiheni më të fortë dhe energjik.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...