E premte, 7 Tetor, 2022

Pse duhet të hani të paktën një avokado në ditë

Pas këtij artikulli, ndoshta do të filloni ta bëni avokadon pjesë të përditshme të dietës suaj ushqimore.

Sipas një studimi të fundit, fruti më i famshëm i Instagram-it bën mrekullira me sistemin tretës. Nëse ju duhej një arsye tjetër për ta ngrënë çdo ditë, ja ku e keni.

- Advertisement -

Studimi, i publikuar në The Journal Of Nutrition, vëzhgoi rreth 163 të rritur nga moshat 25-45 për 12 javë. Gjysma e tyre konsumonte avokado çdo ditë, ndërsa gjysma tjetër jo.

Pse duhet të hani të paktën një avokado në ditë

Në grupin e avokados u vu re ndikimi pozitiv i tij në mikrobet që ndodhen në sistemin e tretjes dhe përveç kësaj, avokadoja ndikoi në uljen e nivelit  kolesterolit dhe rritjen e niveleve të yndyrnave të shëndetshme në trup.

- Advertisement -

Duke e ditur sa shumë i rëndësishëm është sistemi tretës, bëni mirë ta shihni ndryshe avokadon. Stomaku ndikon tek gjithçka, duke filluar që nga uria juaj e deri tek mirëqënia mendore.

Burimi: Pop Sugar

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...

Simptoma që tregon se duhet të keni kujdes nga lija e majmunit

Shtatë raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga...