E diel, 4 Dhjetor, 2022

Profesori i historisë i thotë ministres Nagavci: Ke probleme të mëdha me drejtshkrimin e gjuhës shqipe

Kohët e fundit kemi vënë re se në shumë institucione shtetërore vendimet apo edhe njoftimet që bëhen publike kanë të meta drejtshkrimore.

Për këtë ka reaguar profesori i historisë Azdren Shala përmes një postimi të publikuar në profilin e tij në Facebook.

- Advertisement -

Në këtë shkrim të publikuar së fundmi, ai i ka reaguar ministrës të Arsimit të Republikës së Kosovës.

Shala i ka sugjeruar ministres Arbërie Nagavci që të punësojnë një lektorë para se të bëjnë ndonjë gjë publike.

Ky është postimi i tij në Facebook:

- Advertisement -

Ministrja jone, Arberie Nagavci, cdo dite na tregon sesa shume eshte e perkushtuar ne ngritjen e cilesise ne arsim. Por, sa here e reklamon “punen” e saj, neve na tregon qe ajo vete ka probleme te medha me drejtshkrimin e gjuhes shqipe. P.sh: ndajfoljes ‘shpejt’, ajo i vendos ne fund Ë dhe e shnderron ne mbiemer; nuk e shkruan ‘pergatitje’ sic do duhej, por e shkruan ‘pregatitje’. Nuk do ishte problem po te drejtonte ndonje institucion tjeter, por arsimin bre! Prototipi i saj eshte simptoma e problemit ne arsimin e shoqerise tone. Nuk rregullohet arsimi me profile referentesh. E, pikerisht kete e kemi bere qe dy dekada, arsimin e kemi mbytur me rregulla e burokraci. Per me keq akoma, burokratet qe e kane drejtuar, kane qene edhe medioker. Edhe sot njejte.

Prandaj, sot, shkollat tona vazhdojne te jene kisha ku rrefehemi, e jo forume te hapura ku thuhet mendimi i lire. Kleriku dhe referenti, njejte jane, veprojne me shabllone.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Sa e njohin nxënësit kosovarë matematikën? Tregon raporti

Inxhinieri, Ermal Sadiku, ka komentuar një raport të International Mathematical Olympiad, ku Kosova renditet...

Keqplanifikimet në tender lënë nxënësit në Pozhoran me orar të shkurtuar qe tri vjet

Për shkak të keqplanifikimit të Ministrisë së Punëve të Brendshme me kriteret në tender,...

Jasharaj ‘selam’ Nagavcit: Jemi në konsultim me ekspertë të fushës se drejtësisë

Sindikata e arsimit shkëputjen e kontratës kolektive e konsideron “veprim të ngutshëm, të pabazuar,...

Njohësi i arsimit Argjend Osmani: Mungesa e inspektorëve e pamundëson monitorimin e cilësisë

Njohësi i arsimit Argjend Osmani, thotë se ngritja e cilësisë në arsim kërkon monitorimin...