E premte, 7 Tetor, 2022

Prindërit bëjnë gabim që i lënë fëmijët të flenë në krevatin e tyre

Të gjithë kanë fjetur të paktën një herë në krevatin e prindërve kur ishin të vegjël, pas një ëndrre të keqe.


Kjo gjë përsëritet në çdo brez.Mirëpo, disa studime tregojnë se prindërit që i lënë fëmijët të flenë në shtratin e tyre, në të vërtetë mund t’ju bëjnë më shumë dëm sesa mirë, pra shkaktojnë një ndikim negativ si për prindin ashtu edhe për fëmijën.

- Advertisement -

Pse?

Arsyet i lexoni më poshtë:

Nëse e lini fëmijën të flejë në krevatin tuaj, ju në fakt po dëmtoni shëndetin fizik të tij.

- Advertisement -

Prindërit rrezikojnë të “mbivendosen” mbi fëmijët dhe gjithashtu dyshekët mund të jenë të pasigurt për ta.

Foshnjat kanë nevojë për shtratin e tyre të fortë. Gjumi me fëmijët mund të jetë i keq edhe për prindërit.

Sipas një studimi të fundit, nënat që mbajnë në krevat të vegjlit të tyre humbasin më shumë orë gjumi dhe për pasojë mund të vuajnë nga sresi, depresioni dhe ankthi.

Shtuar kësaj, studimi gjithashtu pohoi se duke i lënë fëmijët të flenë në mënyrë të pavarur i ndihmon ata të mësojnë të vetë-qetësohen dhe të zhvillojnë modele të shëndetshme të gjumit.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...