E enjte, 30 Mars, 2023

Prindër, ndiheni të lodhur dhe nuk dini si të argëtoni fëmijët? Ja truket që do t’ju shpëtojnë…

- Advertisement1-

Fëmijët janë gjëja më e bukur në botë, por njëkohësisht krahas kënaqësisë, prindërve u duhet të përjetojnë edhe lodhjen.

Ndonjëherë, disa gjëra që shohim fillimisht duken të çuditshme, por në të vërtetë janë truket që përdorin prindërit për të argëtuar fëmijët e tyre. Nuk dini se si t’i argëtoni ata? Dëshironi që fëmijët të hanë perimet apo të pijnë ilaçet? Ne ju japim zgjidhje.

- Advertisement -

Më poshtë do të shihni disa prej trukeve dhe këshillave që çdo prind duhet t’i zbatojë me fëmijët e tij.

Përdorni kartona për të ndarë fëmijët nga njëri-tjetri, kështu shmangni “luftën” mes tyre.

Ilaçin mund t’ja jepni vetëm kështu: “Nuk është ilaç, është Pepsi!”

- Advertisement -

Angazhoni fëmijët tuaj, duke i lënë ata të pikturojnë me ujë në një dërrasë të thatë.

Siguroni një vend përfekt në plazh që fëmija juaj të mos përfundojë duke ngrënë rërë.

Kthejeni krevatin e vjetër në një tavolinë pune ku fëmija mund të shprehë talentin e tij.

- Advertisement -

Fshihni çokollatat dhe karamelet në qese perimesh.

Kur fëmija ju kërkon pranë dhe ju ndiheni të lodhur, vendosini pranë dorashkën tuaj.

Lëreni fëmijën të shprehë kreativitetin në një kuti kartoni

Ngjyrosni planin e tyre ditor dhe më pas mësojeni të kontrollojë kohën.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...