E enjte, 30 Mars, 2023

Prindër, kujdes! Ja përse një fëmijë nuk duhet të flejë kurrë në divan

- Advertisement1-

Vendi më i rezikshëm për të fjetur një fëmijë është divani, bazuar në një studim të ri. Mbi 9.000 vdekje të foshnjave gjatë gjumit, gati 13% e tyre kanë ndodhur në një divan, ku flinin foshnja nën tre muajsh, sipas një studimi të ri të botuar në “Pediatrics”.


Studiuesit theksuan se dhe një dremitje e lehtë në divan është një vend i rezikshëm për të fjetur foshnjat.

- Advertisement -

Për të mbajtur fëmijën tënd të sigurt gjatë gjumit ndiqni këto këshilla nga Akademia Amerikane e Pediatrisë.

Gjithmonë vendoseni fëmijën tuaj të flejë me shpinë. F

oshnjat duhet të flenë në një shtresë të sheshtë, në një krevat fëmijësh apo bazament që përmbush standartet kryesore të sigurisë. Asnjëherë mos e lini fëmijën të flej në një dyshek uji.

- Advertisement -

Mbajini të gjitha objektet si lodrat, jastëkun, batanijen sa më të buta. Një mënyrë tjetër për të zvogëluar rrezikun është ta mbani foshnjen sa më gjatë afër gjirit, duke i ofruar një biberon gjatë dremitjes, me dhomën e në një temperaturë konstante dhe mos të lejoni asnjëherë të pihet duhan në ambientet ku qëndron foshnja juaj.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...