E hënë, 3 Tetor, 2022

Prind apo pa fëmijë: Një neuroshkencëtar shpjegon se kush është më i lumtur

Për shumë breza, të pasurit fëmijë shihej si një domosdoshmëri, madje edhe detyrim. Të kesh fëmijë të tutë ishte pjesë e të qenurit i rritur.


Megjithatë, vitet e fundit, kjo pikëpamje tradicionale nuk është më aq dominuese sa dikur, me një numër në rritje njerëzish që zgjedhin të heqin dorë nga riprodhimi.

- Advertisement -

Nga ana tjetër, shumica e njerëzve duket se ende duan fëmijë në një moment. Gratë ende tparagjykohen pasi zgjedhin që të mos bëhen nëna. Dhe trajtimi FIV (Fertilizimi In Vitro) është po aq i kërkuar sa kurrë më parë.

A keni gjasa të jeni më të lumtur me fëmijët, apo pa ta?

Kjo është padyshim një pyetje shumë më komplekse nga sa duket, pasi faktorët individualë do të luajnë një rol të madh në vendimin tuaj dhe në mënyrën se si do të funksionojë për ju. Por megjithatë, këtu janë gjërat e përgjithshme që ndodhin në tru kur keni fëmijë tuaj.

- Advertisement -

Fazat fillestare, kur lind një fëmijë, janë shumë intensive, të paktën për nënën. Procesi i lindjes dhe i gjidhënies bën që sistemi i saj të përmbytet me oksitocinë, ‘hormoni i përqafimit’, ai që përforcon lidhjet emocionale dhe na bën të përjetojmë më shumë kënaqësi me lidhjet ndërpersonale. Dhe është e vështirë të imagjinohet një lidhje ndërpersonale më e fortë se ajo mes nënës dhe foshnjës. Pra, emocionet që përjetoni pas lindjes së fëmijëve do të jenë shumë më intensive sesa ato që ka të ngjarë të përjetoni pa ta.

Kjo vlen edhe për baballarët dhe çdo lloj tjetër prindi. Nëna biologjike mund të ketë lidhjen më ‘direkte’ me foshnjën, me krijimin e saj brenda trupit të saj, por çdo tru i njeriut është i vështirë për t’iu përgjigjur foshnjave pozitivisht.

Erërat që lëshojnë, tiparet e tyre të mëdha të fytyrës, cenueshmëria e tyre, madhësia e tyre, truri ynë përjeton një përgjigje të shtuar ndaj të gjitha këtyre, duke na detyruar të mbrojmë dhe të lidhemi me burimin. Në këtë rast, është fëmija, por çdo gjë me tipare të ngjashme mund të shkaktojë një përgjigje të ngjashme tek ne. Kjo është arsyeja pse gjërat e lezetshme perceptohen si të tilla.

Megjithatë, kjo përvojë intensive e lidhjes dhe lumturia pasuese e trullosur do të zhduket përfundimisht. Nuk është se prindërit nuk i duan fëmijët apo nuk pendohen për ta, por foshnjat dhe më vonë fëmijët janë shumë kërkues. Dhe prindërit janë vetëm përgjegjës për to.

Netët pa gjumë, pelenat e pista, shpenzimet, rrëmuja, fakti që jeta juaj nuk është më e juaja, të gjitha këto dhe më shumë mund të rrisin vërtet stresin dhe emocionet negative të lidhura me to. Vetëm kështu funksionon truri juaj.

Por më pas, ju gjithashtu përjetoni gëzimin e arritjeve, dashurinë intensive për fëmijën tuaj, argëtimin që kaloni së bashku, kënaqësinë për ta parë atë të pjekur.

Në thelb, provat që kemi sugjerojnë se të kesh fëmijë mund të të bëjë më të lumtur. Gjithashtu mund t’ju bëjë të ndiheni të pakënaqur, të stresuar vazhdimisht, ose në ankth, etj. Në përgjithësi, duket sikur të kesh fëmijë i bën përvojat tuaja emocionale më intensive sesa nëse nuk i keni. Nivelet më të larta janë më të larta, ato më të ulëta janë më të ulëta dhe nëse kjo tingëllon si një marrëveshje e mirë për ju është zgjedhja juaj tërësisht.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...