E enjte, 6 Tetor, 2022

PREKËSE: Nxënësja nga Malisheva përshëndetet me shoqet dhe shokët, shkon për jetë më të mirë në Gjermani

Për shkak të kushteve të rënda shumë kosovarë marrin rrugën e mërgimit, dhe kështu edhe fëmijët e tyre po duhet ta ndërpresin mësimin në vendlindjen e tyre.

Një rast i tillë së fundmi ka ndodhur në një fshat të Malishevës, ku një nxënëse është përshëndetur me shokqet e shokët e saj dhe ka shkuar në Gjermani për një jetë më të mirë, shkruan Kids of Kosova.

- Advertisement -

 

“Sot i uruam rrugë të mbarë për në Gjermani edhe një nxënëseje të shkëlqyeshme, me kulturë dhe edukatë të përkryer, Lorina Malokut.
Sa e vështirë është jeta, sa shumë ndarje e sa pak bashkime ka, në vendin dhe në kohën e duhur.
Apo: ‘Vetëm shqiptarët njohin brenga të tilla'”, ka shkruar mësuesi Mehmet Bashota.

 

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Berat Buzhala: Të japë dorëheqje Arbërie Nagavci

Gazetari Berat Buzhala ka thënë se nga Qeveria duhet të japin dorëheqje edhe ministrja...

Dokument: Ky është kallëzimi penal kundër ministrit Murati për pagat e mësuesve

Deputeti i PDK-së, njëherësh shefi i GP të kësaj partie, Abelard Tahiri, ka bërë...

Reshit Kushaj nga SBASHK: Në koordinim me anëtarësinë do të marrim veprime tjera sindikale

Ende nuk janë ekzekutuar pagat për mësimdhënësit, të cilët për pesë javë ishin në...

Mosekzekutimi i pagave, nesër ministri Murati në interpelancë

Ministri i Financave, Hekuran Murati, do të raportojë nesër para deputetëve të Kosovës lidhur...