E hënë, 26 Shtator, 2022

Prek fëmijët e moshës 3-7 vjeç: si të trajtoni sindromin e të vjellave ciklike

- Advertisement -

Sindromi i të vjellave ciklike (SVC) karakterizohet nga episode apo cikle të përzierash dhe të vjellash të rënda që zgjasin për disa orë, apo edhe ditë.


Çdo episod i SVC është i ngjashëm me ato të mëparshmet, që do të thotë se episodet kanë tendencë për të filluar në të njëjtën kohë të ditës, të zgjasin për të njëjtën gjatësi të kohës, dhe të ndodhin me të njëjtat simptoma dhe nivel të intensitetit.

- Advertisement -

Shkaktarët e zakonshëm te fëmijët përfshijnë stresin emocional. Ankthi dhe sulmet e panikuk janë shkaktarët më të zakonshëm te të rriturit. Ftohjet, alergjitë, problemet e sinuseve, dhe gripi mund të shkaktojnë gjithashtu episode të vjellash në disa njerëz.

TRAJTIME NATYRALE PËR SINDROMIN E TË VJELLAVE CIKLIKE
– Lëng boronice: Shmangia e ushqimit të fortë për një ditë është e rekomanduar ndonjëherë kur keni të përziera dhe të vjella, por mos hiqni dorë nga lëngjet. Pini lëng boronice gjatë “agjërimit” tuaj. Kjo është përgjithësisht e lehtë për traktin tuaj dhe ndihmon tretjen e ushqimit.

– Lëng limoni: Përzieni së bashku 1 lugë çaji mjaltë dhe 1 lugë çaji lëng limoni. Sekreti është se si ta merrni atë: Ngjyeni gishtin tuaj në përzierje dhe lëpijeni atë në mënyrë që ta merrni atë ngadalë. Një ilaç i vjetër popullor që punon dhe mund ta përdorni edhe nëse jeni shtatzanë ose po udhëtoni me makinë!

- Advertisement -

– Lëngu i blirit; Për ndalim të menjëhershëm të përzierit dhe të vjellave, përzieni 1 filxhan me ujë, 10 pika lëng bliri, dhe 1/2 lugë çaji sheqer. Pastaj shtoni 1/4 lugë çaji sodë buke dhe pijeni.

– Uthulla e mollës: Gjatë të vjellave, acidet e stomakut mund të jenë të papëlqyeshëm për smaltin e dhëmbëve, por ky lëng do ta eliminojë këtë gjë dhe do t’i japë frymës freski gjithashtu. Vetëm shplani gojën dhe mos bëni gargarë. Sigurohuni që uthulla të jetë organike.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...