E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Porosia e psikologes shqiptare për dhuratat e festave që u bëhen fëmijëve

Teze,hallë, mami, babi apo gjyshërit, të gjithë ata që kanë në plan t`u blejnë fëmijëve dhurata për festat e fundvitit, nuk duhet të harrojnë librin.


Pediatrja Lira Gjika përmes një statusi në Facebook shkruan se e rëndësishme është që bashkë me dhuratat fëmijës në ditët festive sidomos t`u mësohet mirësia, dashuria dhe vlera.

- Advertisement -

“Prindër! festat e fundvitit janë fare pranë dhe natyrisht ata që gëzojnë më shumë janë fëmijët. Ata mezi po presin të marrin dhuratat. A janë ato që kanë dëshiruar apo një dhuratë që as nuk u ka shkuar në mënd? Prindër, përpiquni ti trasmetoni fëmijëve tuaj nëpërmjet dhuratës, atë që të gjithë dëshirojmë më shumë, vlerën, mirësinë, dashurinë. Këto “të treja” as nuk preken dhe as nuk shihen, por vetëm perceptohen dhe trasmetohen nga njeriu te njeriu. Dhurata e përzgjedhur mirë e ka këtë aftësi, të bëjë të prekshme dhe të dukshme vlerën, mirësinë dhe dashurinë dhe mos harroni tu dhuroni fëmijjëve edhe një libër”,tha Lira Gjika.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...