E hënë, 3 Tetor, 2022

Policët italianë në Kosovë shpëtojnë vajzën 4-vjeçare shqiptare

Një polic italian me shërbim në Kosovë është heroi i heshtuar i ditëve të fundit.


Mediat italiane I kanë kushtuar një shkrim të gjatë Fabio Cervellierit, I cli I shpëtoi jeten një vajze të vogël nga Kosova.

- Advertisement -

Gjatë një shërbimi patrullues nga misioni i EULEX, ai hasi një vajzë 4-vjeçare me diabet mellitus tip 1 .

Fabio nuk u mendua dy herë: bleu menjëherë insulinë dhe një pajisje të aftë për të matur nivelin e sheqerit në gjak.

Më pas, në kthimin e tij në Itali, ai kontaktoi mjekët e spitalit Umberto I në Romë për të kryer hetime të thelluara dhe për të identifikuar një terapi të përshtatshme: tashmë fëmija, pas një operacioni të vogël, është mirë.

- Advertisement -

Kjo është historia e një polici të ri, i cili, i mbështetur nga i gjithë Regjimenti i Karabinierëve italian ne misionin e Eulex, qe shpëtoi një jetë fëmije.

Fëmija u shoqërua në Itali nga nëna e saj: gjithçka ishte e paguar, që nga nga blerja e ilaceve e deri te udhëtimi, falë një aksioni për dhurim parash nga Fabio dhe kolegët e tij .

Policet e treguan vetë historinë në faqen e tyre në Facebook.

“I gjithë regjimenti i MSU-së e ka marrë në zemër këtë çështje, duke mbledhur, në mesin e të gjithë stafit, paratë e nevojshme për udhëtimin vajtje-ardhje Prishtinë – Romë. Fëmija i shoqëruar nga nëna zbriti në Romë Fiumicino më 13 nëntor”.

Karabinierët kanë premtuar se do të vazhdojnë t’i qëndrojnë pranë vajzës së vogël , duke u siguruar që ajo të jetë mirë me shëndet.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...