E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Piktura simbol e pandemisë, shitet në ankand për shifrën marramendëse

Vepra e artistit britanik në rrugë Banksy u shit në ankand të martën me një çmim rekord prej afër 23 milionë dollarë, të cilat do t’i dhurohen shërbimit shëndetësor britanik, i cili është nën presion të fortë nga pandemia e koronavirusit, shkruan CNN.


“Game Changer”, një dedikim bardh e zi për punonjësit e kujdesit shëndetësor që fillimisht vlerësohej mes 2.5 dhe 3.5 milionë euro, u shit në shtëpinë e ankandeve Christie’s 23 milion dollarë, dhe kjo tejkalon rekordin e mëparshëm të Banksy mbajtur nga “Parlamenti i Monkeyve”, një kanavacë që përfaqëson majmunët që debatojnë në Parlamentin Britanik, e shitur në 2018 gjatë debateve për Brexit për 11.5 milionë euro.

- Advertisement -

Drejtuesi i ankandit falënderoi Banksy për “gjestin e mahnitshëm” dhe kujtoi se shumica e parave do të përdoreshin për përfitimet e stafit mjekësor dhe pacientëve të një spitali në Southampton, në jug të Anglisë.

- Advertisement -

Piktura ‘Game Changer’ përmban një djalë që hedh kukullat Batman dhe Superman në plehra dhe luan me një kukull që përfaqëson një infermiere me një maskë mbrojtëse në fytyrën e saj.

“Game Changer përfaqëson një dritë shprese për stafin dhe pacientët në spitalin Southampton dhe artisti donte të shiste pikturën në ankand në favor të spitalit”, shpjegoi Drejtori i Shitjeve i Christie’s Katharine Arnold.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...