E diel, 29 Janar, 2023

Pija e shëndetshme: Një filxhan e këtij çaji pengon zhvillimin e tumoreve malinje!

- Advertisement -

Pini këtë çaj që sot!

Akademia Kineze e Shkencave ka zbuluar që çajin që zvogëlon rrezikun e shfaqjes së tumoreve malinje.

- Advertisement -

Çaji oolong ka efekt të magjishëm në shëndetin e njeriut, për shkak se është i pasur me antioksidantë, vitamina dhe minerale, transmeton Telegrafi.

Ky çaj përmban mineralet si kalcium, mangan, bakër, karotene, selenium, kalium; vitaminat A, B, C, E dhe K, si edhe polifenole, kimikalie, të cilat kanë ndikim antikanceroz. Përveç këtyre, ai përmban acid folik, niacin dhe alkaloide të tjera detoksifikuese.

Çaji oolong bëhet nga e njëjta bimë si çaj i gjelbër dhe çaj i zi, i cili është pjesërisht i fermentuar. Dallimi është në përpunim.

- Advertisement -

Pirja e dy ose më shumë gotave me këtë lloj çaji mund të reduktojë rrezikun nga disa lloje të kancerit, përfshirë edhe kancerin ovarian, thuhet në studim.

Çaj Oolong është përdorur për të mprehur dhe përmirësuar aftësitë e të menduarit dhe vigjilencës. Ai është përdorur edhe për të parandaluar prishjen e dhëmbëve, osteoporozën dhe sëmundjet e zemrës.

- Advertisement -

Hulumtime të shumta tregojnë që krahas luftës kundër kancerit, kjo pije zvogëlon rrezikun nga skleroza multiplite, obeziteti, alergjia, diabeti, etj.

Çaji ka shije të ëmbël, ndërkaq më mirë është të pihet pa sheqer.

Pirja e këtij çaji ofron një sërë përfitimesh për shëndetin, megjithatë nuk duhet të pihet në sasi të mëdha nga personat të cilët janë të ndjeshëm ndaj kafeinës pasi mund t’u shkaktojë ankth, rrisë të rrahurat e zemrës si dhe tensionin e gjakut, po ashtu edhe të përkeqësojë simptomat e ulcerës.

 

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nesër ekzekutohen pagesat për këto dy kategori në Kosovë

Ministria e Financave ka njoftuar se nesër do të ekzekutohen pagesat e skemave sociale...

Edhe punëtorët e sektorit privat kërkojnë shtesa: Pagat janë dyfish më të vogla

Federata Sindikale e Punëtorëve Teknikë të Sektorit Privat ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës...

Lindi pa duar, por 20-vjeçari nga Malisheva mahnitë me talentin e tij, kaq bukur pikturon me këmbë

Arion Krasniqi, 20-vjeç nga Malisheva nuk njeh barriera e as kufij. Jeta për të nuk...

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...