E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Peshonte vetëm 370 gramë, ndërhyrja e mjekëve i shpëton jetën foshnjes “pupël”

- Advertisement -

Lorenzo i vogël lindi më shumë se katër muaj më herët dhe peshonte më pak se katërqind gramë, por një ndërhyrje e kryer nga specialistët e spitalit Policlinico në Milano i shpëtoi jetën.

Kur lindi, foshnja peshonte vetëm 370 gram dhe nuk kishte forcë të qante: në fakt mushkëritë e tij nuk ishin formuar ende. Krahas këtij problemi, i vogli kishte një perforim të rëndë të zorrëve për faktin se organet ende nuk i ishin zhvilluar.

- Advertisement -

Kirurgët pediatër e nënshtruan ndaj një operacioni shumë delikat. Fatmirësisht pas operacionit gjendja e fëmijës u stabilizua. Përveç shtimit në peshë, u bë i mundur edhe “riaktivizimi i zorrëve”. “Sot Lorenzo është mirë, shkoi në shtëpi dhe arriti 3 kilogramë: dhe për këtë, ai do të mbetet gjithmonë një superhero për ne” – u shprehën mjekët.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...