E martë, 2 Mars, 2021

Përmirësoni sistemin imunitar këtë dimër duke pirë lëng mandarinash

Dimri i këtij viti thuhet se do të jetë më i gjatë dhe më i ashpër, prandaj është e nevojshme të bëhet një përpjekje e vetëdijshme për të përmirësuar sistemin imunitar.


Aftësia e trupit të njeriut për t’i rezistuar formave të ndryshme të infeksionit duke formuar antitrupa dhe qeliza të bardha të gjakut – është aktiv 24 orë në ditë, duke dyfishuar vazhdimisht qelizat që janë të rëndësishme për trupin dhe duke i hedhur ato që janë të tepërta.

Vitamina C luan një rol jetësor në rritjen e imunitetit të trupit dhe gjithashtu përmirëson aftësitë shëruese të trupit dhe e ndihmon atë të luftojë në mënyrë efektive infeksionet.

Frutat siç janë mandarina, portokalli, grejpfruti dhe limon janë shumë të pasura me këtë vitaminë.

Mandarina një specialitet dimëror – jo vetëm që e mban trupin e njeriut të sigurtë nga infeksionet e zakonshme virale, por është gjithashtu i mirë për zemrën dhe shëndetin e përgjithshëm.

Lëngu i tij është me të drejtë një pjesë e zakonshme e mëngjesit të shumë njerëzve.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Si të ndaloni kollën menjëherë – Mjaft më me barëra

Nuk ka më nevojë për çaj; Kjo është pija e shijshme që ndalon kollën...

Kanceri iu përhap në çdo pjesë të trupit: Gruaja tregon si e shëroi për 4 muaj me këtë pije

Ann Cameron në vitin 2012 iu nënshtrua një operacioni, për shkak të kancerit në...

Uji i ngrohtë dhe banane, kombinimi perfekt për mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës por shumë njerëz shpesh nuk kanë...

Uleni këmbë mbi këmbë, pasi ta lexoni këtë s’do e bëni më

Të gjithë kemi mënyrën tonë të të ulurit, por vetëm sepse ndihemi rehat nuk...