E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Përfitimet e ushtrimeve fizike mund të kalojnë tek foshnja përmes qumështit të gjirit

Nëse jeni duke u përpjekur ose prisni një fëmijë, ka shumë të ngjarë që do t’ju jenë rekomanduar dieta speciale, regjime ushtrimesh dhe një listë leximi për sa kohë sa jeni të sigurta.

Ndërsa ushtrimet gjatë shtatzanisë zakonisht rekomandohen për të mirëmbajtur shëndetin e prindërve, qëndrimi aktiv gjatë dhe pas shtatzanisë mund të kalojë gjatë gjithë jetës përfitime shëndetësore për foshnjën tuaj përmes qumështit të gjirit, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Një studim i ri zbulon se ushtrimi i moderuar gjatë dhe pas shtatzanisë rrit një përbërje në qumështin e gjirit që zvogëlon rreziqet gjatë gjithë jetës së një fëmije për çështje serioze shëndetësore si diabeti, mbipesha dhe sëmundjet e zemrës.

Është e rëndësishme që kur jeni shtatzënë ose pas lindjes të punoni në një orar me një mjek që funksionon si për ju ashtu edhe për foshnjën tuaj.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...