E hënë, 3 Tetor, 2022

“Përdora terapinë me kanabis për djalin tim me autizëm”: Nëna prek me rrëfimin

Djali i Joann Fouquette, Ezra, po niste një jetë të re, të paktën është ajo që çdo nënë e re shpreson: një fëmijë të lumtur dhe të shëndetshëm.

Por për 17 muaj, gjërat filluan të ndryshojnë. Ai ndaloi së foluri, filloi të mbulonte veshët dhe të godiste kokën në dysheme sikur diçka po e shqetësonte, shkruan CNN

- Advertisement -

Pesë muaj më vonë, në vitin 2012, Ezra u diagnostikua me çrregullim të spektrit të autizmit. Autizmi është një çrregullim neurozhvillues që prek 1 në 44 fëmijë në Shtetet e Bashkuara, sipas CDC dhe simptomat kryesore janë marrëdhëniet sociale dhe komunikimi.

Fëmijët dhe të rriturit me autizëm priren të kenë vështirësi me komunikimin verbal dhe joverbal dhe ndërveprimet sociale, në varësi të ashpërsisë të sëmundjes. Por autizmi gjithashtu mund të shkaktojë probleme më shqetësuese si dëshira për të lënduar veten. Terapia e sjelljes, terapia profesionale dhe terapia e të folurit mund të ndihmojnë, por ende nuk ka trajtime të miratuara nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave për simptomat kryesore të autizmit, raporton abcnews.al

- Advertisement -

Janë dy medikamente antipsikotike të miratuara nga FDA, të përdorura për trajtimin e çrregullimeve bipolare dhe skizofrenisë, që janë miratuar për trajtimin e fëmijëve me autizëm.

“Këto ilaçe janë efektive për ato simptoma, por fatkeqësisht kanë efekte anësore,” tha Dr. Eric Hollander, drejtor i Programit të Spektrit të Autizmit dhe Obsesiv Kompulsiv në Sistemin Shëndetësor Montefiore në Nju Jork.

“Ekziston një nevojë e rëndësishme për të zhvilluar trajtime të reja, si për të trajtuar simptomat thelbësore të autizmit dhe për të pasur më pak efekte anësore,” shtoi ai.

Kur bëhej fjalë për djalin e saj Ezra, Fouquette provoi gjithçka që mund ta ndihmonte atë, por pa rezultat. Fouquette ishte e dëshpëruar për të gjetur ndihmë. Deri në momentin që ajo dëgjoi një histori në lajmet lokale në lidhje me një provë klinike që përfshinte fëmijët me autizëm dhe CBD, pjesa jopsikoaktive e bimës së kanabisit, në Qendrën për Kërkimin e Kanabisit Medicinal në UC-San Diego.

Fouquette nuk hezitoi kur erdhi puna për të provuar kanabis mjekësor për djalin e saj. Kështu ajo e regjistroi Ezra në provat klinike. Trauner është hulumtuesi kryesor për provën UCSD, një studim i kontrolluar nga placebo, që do të thotë se pjesëmarrësit nuk e dinë kur marrin placebo ose ilaçin, dhe as mjekët nuk e dinë. Studiuesit po shqyrtojnë se Kanabidiol mund të ndikojë në trurin e fëmijëve që vuajnë nga autizmi, raporton abcnews.al

“Ne e dimë se ata që vuajnë nga autizmi, kanë disa ndryshime në kiminë e trurit. Ka disa ndryshime në sistemet e neurotransmetuesve, si në sistemin e dopaminës ashtu edhe në sistemin e serotoninës, që mund të kontribuojnë në disa nga simptomat,” tha ajo për Gupta.

Serotonina dhe dopamina janë neurotransmetues që bartin sinjale ose informacione nga një qelizë nervore në tjetrën. Serotonina mendohet se rregullon humorin dhe ka një efekt të madh në zhvillimin e hershëm të trurit. Dopamina mund të përforcojë sjelljen kur marrim një shpërblim. Disa studime kanë treguar se nivelet e dopaminës që janë ose shumë të ulëta ose shumë të larta te fëmijët me autizëm mund të shkaktojnë mosfunksionim të zonave të caktuara të trurit, duke rezultuar në nivele të larta të sjelljeve të përsëritura dhe nivele të reduktuara të ndërveprimit social, tha Trauner.

Në modelet e kafshëve që studiojnë autizmin, nivelet e serotoninës në tru mund të jenë më të ulëta se sa pritej, dhe shtimi i serotoninës përmirëson funksionimin social te minjtë, tha ajo. Trajtimi ka pasur disa përmirësime por ende nuk dihet se si do të reagojë me kalimin e kohës.

Ezra filloi të këndonte, diçka që ai se ka bërë kurrë. Ai nuk është më agresiv dhe ka filluar të komunikojë me të tjerët. Nuk është e qartë se çfarë roli mund të ketë luajtur trajtimi në përparimin e Ezra, pasi studimi nuk është botuar ende.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...