E shtunë, 1 Tetor, 2022

Pediatrja Lira Gjika: Fëmija nuk bën gabime, vetëm eksperimenton

- Advertisement -

Kur nje i rritur ka nevoje per kohe po femies pse insistojme qe te jete i sakte e i perkryer pa u rritur?

Pediatrja Lira Gjika ka folur rreth atyre që prindërit i quajnë gabime të fëmijëve, mirëpo sipas saj, ato nuk janë gabime, janë eksperimente, shkruan lajmi.net.

- Advertisement -

“Fëmija, djalë apo vajzë qoftë, vetëm po eksperimenton për të njohur veten dhe mjedisin ku ështe pjesë.

Prindët apo zëvëndësusit e tyre, janë aty jo që ti ndëshkojnë, por nëpërmjet fjalës ti shpjegojë fëmijës gjërat që nuk i di dhe ti japin kohen e duhur per ti pervetësuar.

Prindët duhet të njohin e të dinë se çfar ndodh në mosha të caktuara dhe si reagon një fëmijë në mosha të caktuara.

- Advertisement -

Te rritur, mos harroni fëmija po ndërton mekanizmat e të rriturit. Nuk është i rritur. Nuk e shikon botën dhe gjërat si i rritur.

Ashtu si per te rriturin qe ne fillim te nje eksperience te re, nuk eshte i sigurt dhe i sakte sic deshiron, i duhet pak kohe qe te mund te veproje e mendoje i lirshem, e njejta gje ndodh edhe me femijen.

Kur nje i rritur ka nevoje per kohe po femies pse insistojme qe te jete i sakte e i perkryer pa u rritur?”.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...