E diel, 5 Shkurt, 2023

Pasi e kaloi provimin e mjekësisë, roboti GPT-3 kalon edhe provimin e biznesit MBA

- Advertisement -

Chatboti i inteligjencës artificiale i prodhuar nga kompania AI ka kaluar provimin final të programit MBA të dizajnuar nga Shkolla Wharton e Pensilvanisë, sipas një studimi të ri.

Profesori Christian Terwiesch, që ishte autori i studimit, vërejti se mësuesit duhej të ishin të shqetësuar se studentët e tyre mund të mashtronin me detyrat e shtëpisë dhe provimet finale duke përdorur chatbotët e Inteligjencës Artificiale.

- Advertisement -

GPT-3shi thuhet të ketë bërë punë të mrekullueshme në menaxhimin e operacioneve bazike, raporton Independent.

GPT-3shi ka marrë notën diku mes B- dhe B në këtë provim (me notimin tonë të ciklit fillor, mund të jetë 4 ose 4-).

Por, chatboti kishte treguar se ndonjëherë bënte edhe gabime befasuese në kalkulime relativisht të thjeshta të nivelit të klasës së 6 në matematikë.

- Advertisement -

Sipas hulumtuesve të shkollës së Whartonit ky studim i ri ka implikime të rëndësishme për edukimin në shkollën e biznesit.

Një tjetër studim kishte zbuluar se ChatGPT-ja mund ta kalonte edhe testin e licencimit mjekësor në ShBA USMLE-në, që zakonisht ju merr studentëve deri në katër vjet shkollim për ta kaluar./Nacionale/

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Bora bllokon rrugën që lidh Kosovën me Malin e Zi

Shkencëtari nga Deçani, Naim Krasniqi me punë dhe banim në Francë, ka botuar librin...

Ankohen studentët për kushtet në konvikte: Ka mungesë të ujit e internetit, banjot e papastërta

Mungesa e ujit të nxehtë, papastërtia në banja, mungesa e internetit të rregullt, janë...

E FUNDIT: “Do ta dërgojmë në Kushtetuese Ligjin e Pagave, nëse nuk plotësohen kërkesat për rritje të koeficientit”

Qeveria e Kosovës në fillim të kësaj jave bëri publik koeficientin në vlerë të...

22 libra që duhet të lexoni patjetër në jetë

1.“Për kë bien këmbanat” – Ernest Hemingueji Një nga veprat më të mira Heminguejit, “Për...