E diel, 5 Shkurt, 2023

Paracetamoli gjatë shtatzënisë ka shumë të ngjarë që të ndikojë në sjelljen e fëmijës suaj

- Advertisement -

Studiuesit nga Universiteti i Bristol kanë zbuluar se gratë që përdorin paracetamol gjatë shtatzënisë kanë shumë të ngjarë të kenë një fëmijë me probleme në sjellje.

Paracetamoli është menduar si një nga qetësuesit më të sigurt të dhimbjeve gjatë shtatzënisë, por një studim i ri ka paralajmëruar rreziqet e marrjes së paracetamolit gjatë shtatzënisë shkruan Mirror, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Studiuesit nga Universiteti i Bristol kanë zbuluar se gratë që marrin paracetamol gjatë shtatzënisë kanë më shumë të ngjarë të kenë një fëmijë me probleme në sjellje.

Studiuesit ekzaminuan kujtesën, shkallën e inteligjencës, testet e zhvillimit parashkollor dhe sjelljen e 14,000 fëmijëve.

Rezultatet zbuluan një lidhje mes marrjes së paracetamolit gjatë shtatzënisë dhe hiperaktivitetit dhe probleme në përqëndrim te fëmijët.

- Advertisement -

“Gjetjet tona kanë treguar efektet anësore të mundshme mes paracetamolit gjatë shtatzënisë, siç janë astma dhe ndryshimi në sjellje te fëmijët”, shtoi autori i studimit Jean Golding.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...