E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Para Vitit të Ri bëhen pagesat për të angazhuarit në projektin e-Mësimi

- Advertisement -

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se pagesat për mësimdhënësit, koordinatorët dhe redaktorët-lektorët që kanë qenë të angazhuar në procesin e projektit e-Mësimi, do të realizohen para Vitit të Ri.

Nagavci bëri të ditur se në të njëjtën kohë do të kryhen edhe pagesat për vajzat dhe gratë përfituese të bursave STEM.

- Advertisement -

“Para Vitit të Ri do të realizohen pagesat për vajzat dhe gratë përfituese të bursave STEM, ashtu si dhe pagesat për mësimdhënësit, koordinatorët dhe redaktorët-lektorët që kanë qenë të angazhuar në procesin e projektit e-Mësimi, e të cilëve qeveria e kaluar nuk u kishte kryer obligimet për punët e realizuara sipas marrëveshjes”, ka shkruar ajo.

Tutje ministrja e Arsimit njoftoi se me mbështetjen shtesë nga Qeveria e Kosovës, me mbi milionë euro do të kryhen edhe pagesat për librat shkollorë.

“Kursejmë energjinë elektrike e vazhdojmë me punë”, përfundoi ajo.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Komuna e Prizrenit i jep tender për vetëdijesimin e nxënësve kompanisë që aktivitet primar ka pastrimin e ndërtesave

Komuna e Prizrenit ka nënshkruar kontratë me kompaninë ‘Samire Osmani B.I’ për ‘Vetëdijesimin e...

LAJMI I FUNDIT: Paqartësi në ekzekutimin e pagave për grevistët

Ajo që vazhdon të mbetet e paqartë në këtë situatë është forma e ekzekutimit...

Hapet pika shkollore e gjuhës shqipe në Kaufbeuren të Bavarisë

Të shtunën në prani të nxënësve, prindërve dhe bashkëkombësve, të Konsullit të Përgjithshëm të...

Aktori kosovar del me një propozim për ndaljen e grevës nga SBASHK-u

Që 25 gushti sindikata e arsimit kah hyrë në grevë. SBASHK dhe Qeveria e...