E premte, 24 Mars, 2023

Pamje PREKËSE: Momenti kur 5-vjeçarja kalon kufirin e vetme

- Advertisement1-

Një vajzë 5-vjeçare nga Guatemala u gjet duke u endur vetëm pranë murit kufitar midis SHBA dhe Meksikës.


Sipas një deklarate nga Dogana e SHBA dhe Mbrojtja e Kufirit, 5-vjeçarja e cila nuk është emëruar u zbulua nga agjentët e Patrullës Kufitare, pasi ajo u rrëzua pranë fundit të murit.

- Advertisement -

Videoja e shpërndarë nga shefi i patrullës Aaron Heitke, ku vogëlushja shfaqet duke vrapuar ka bërë xhiron e rrjetit. Agjentët morën fëmijën në pyetje duke zbuluar se prindërit e 5-vjeçares ndodheshin në SHBA.

Gjitahshtu, vogëlushja u tha agjentëve se kushëriri i saj 7 vjeç mbetet në Meksikë, megjithëse është e panjohur me kë po qëndron. Agjentët kanë njoftuar konsullatat e Guatemalës dhe Meksikës për situatën, si dhe Departamentin Amerikan të Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore.

Incidenti u bë publik vetëm një ditë pasi zv. Presidentja Kamala Harris paralajmëroi emigrantët e mundshëm në Guatemalë që të mos shkojnë në SHBA duke u thënë “Mos hajdeni! Edhe nëse arrini në kufirin tonë, do të ktheheni mbrapsht.”

- Advertisement -

 

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...