E diel, 27 Nëntor, 2022

Pamje emocionuese: Dy vogëlushet të vetme bën 42 orë rrugë nga Gjermania për ta befasuar gjyshen në Kosovë

Një thënje thotë “Një dimër në atdhe është më i ëmbël se njëqind pranvera në dhe të huaj”.

Ndonëse vera ishte e zbehtë pa ardhjen e bashkëatdhetarëve, malli dhe dashuria për tokën e të parëve, nuk i la të qetë.

- Advertisement -

Pritje të mërzitshme në kolona, e rrugë të gjata, mërgtimtarët u nisën për t’u çmallur me të afërmit e shtëpitë e tyre.

Edhe dy vogëlushet, Tara dhe Hira, (10 dhe 8 vjeç), të cilat jetojnë në Waldshut të Gjermanisë, morën të vetme, pa prindërit, rrugën për në Kosovë.

Dy motrat i hipën të shtunën autobusit, dhe mbërritën në orën 3 të mëngjesit, pas plot 42 orë rrugë.

- Advertisement -

Përmes një videoje, mund të shihni se si ato vrapojnë posa hyn në shtëpinë e gjyshërve në Prizren, për ta befasuar gjyshën e tyre.

Derisa gjyshja ishte në gjumë, ato i hidhën në përqafim, e fjalët e gjyshës janë tejet emocionuese.

 

Prindërit e këtyre dy vogëlusheve kanë treguar për IndeksOnline se ato shprehën vet dëshirën të niseshin për në Kosovë, derisa thonë se janë shumë të lumtur që ato e duan vendin e tyre. E për këtë i kanë dërguar me shumë dëshirë për në vendlindje.

Tara dhe Hira do të qëndrojnë deri më 6 janar.

 

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...