E shtunë, 28 Nëntor, 2020

Mënyra si ju e mbani filxhanin, tregon shumë për personin që ju jeni

Mënyra si ju e mbani filxhanin, thotë më shumë nga sa ju e imagjinoni për personalitetin tuaj! Ju si e mbani filxhanin? Disa detaje...

Çfarë duhet të hajë një grua për mëngjes

Justifikimet më të përhapura përse njerëzit heqin dorë nga mëngjesi janë: nuk kanë uri nuk ua përballon stomaku nuk kanë kohë. Kjo e fundit, sipas ekspertëve, është arsyeja...

Studimi i ri: A janë efektive maskat kundër Covid-19?

Maskat e fytyrës cilësohen gjerësisht nga ekspertët e sëmundjeve infektive si një shtresë kryesore e mbrojtjes kundër përhapjes së SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19....

4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Këro 4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera, ja pse s’duhet t’i injoroni. Statistikisht, kanceri i gjirit prek...

Lexo

3 shenjat që tregojnë se a jeni të lumtur

A je i/e lumtur? Ka 3 shenja që jua zbulojnë këtë gjë! Ke diçka për t’i treguar vetes Disa persona dështojnë dhe vuajnë pasi mendojnë se...

Video që duhet ta shohin prindërit: Nëse fëmija merr frymë kështu, dërgojeni te mjeku

Blogerja dhe nëna Charlie O’Brien ka publikuar një video të bebes së saj, e cila është xhiruar vitin e kaluar, por e cila shumë...

Fëmija inatoset: Ja çfarë duhet të bëjë prindi në atë moment

Në periudha të caktuara gjatë zhvillimit fëmija fillon që të çojë inate dhe t’u kundërvihet të rriturve Ato nuk janë situata të thjeshta për prindër,...

6-vjeçari hyn në emision dhe i kërkon byrek me gjizë, prezantuesja shkrihet së qeshuri

Në studion e emisionit “Historia ime” në Tv Klan, ka qenë një nënë e quajtur Vera Marku për të rrëfyer problemet që ka me...

3-vjeçari shqiptar bëhet hit në internet, pozon për markat më të njohura

Mediat britanike kanë publikuar historinë e një të mituri shqiptar që është kthyer në një fenomen në internet për shkak të veshjeve të shtrenjta...

Fëmijët më shumë kënaqen me kafshë shtëpiake sesa me vëllezërit e motrat

Sipas hulumtimeve të reja, fëmijët kënaqen më shumë nga lidhjet e tyre me kafshët shtëpiake sesa nga lidhjet me vëllezërit apo me motrat Ky hulumtim...

Grejsi Lita, 10-vjeçarja nga Tirana: Ëndërroj të bëhem prezantuese e famshme

Intervistoi: Donat Maloku Edhe pse 10-vjeçare ka marrë pjesë në shumë festival të këngës ku ka rrëmbyer çmime. Merret me modelim por dhe pikturë. Edhe pse...

Maska ju krijon probleme me frymëmarrjen? Zbuloni mënyrën si të forconi mushkëritë

Përdorimi i maskave është bërë një pjesë integrale e jetës sonë që kur pandemia pushtoi botën. Mbajtja e maskës është bërë një normale e...

10 parashikimet e ‘The Economist’: Ja çfarë do të ndodhë me botën në vitin 2021

A ndiheni me fat? Numri 21 është i lidhur me fatin, rrezikun, shfrytëzimin e shanseve dhe hedhjen e zareve. Është mosha minimale në të...

Përpara se të zgjidhni fustanin e nusërisë, njihuni me 4 llojet e copave dominuese

Materiali i përdorur në fustanin e nusërisë luan një rol të rëndësishëm kur vjen puna te gjetja e stilit që ju përshtatet më shumë… Tekstili...

10 mbetje ushqimesh që nuk duhet t’i hidhni kurrë në lavaman

Një qytet në Mississipi pati një bllokim masiv të tubacioneve për shkak të një furre lokale që lante pajisjet me brumë në lavamanët e...

Horoskopi i hershëm për vitin 2021

Dashi        Viti 2021 ka të ngjarë të fillojë me nota shumë pozitive. Gradualisht, marrëdhëniet me miqtë dhe bashkëpunëtorët do të përmirësohen. Rreth...

A ftohesh në të vërtetë nga ndryshimet e motit? Mëso çfarë po i ndodh trupit në këtë kohë

Ndryshimi i stinëve shoqërohet me viroza, të cilat ne shpesh i quajmë sezonale. Por, edhe pse disa njerëz preken gjatë ndryshimit të stinëve, në fakt...

Receta e mamit

Tortë e mrekullueshme për vetëm 15 minuta

Për të gatuar këtë tortë nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para, sepse për të nuk ka nevojë as për vezë as për qumësht,...

Ëmbëlsira speciale për festa

Në kuadër të medias Kids of Kosova (www.kidsofkosova.net) do të jetë edhe rubrika RECETA E MAMIT. Në videon më poshtë mund të shikoni si bëhet...

Biskota me tërshërë

Në kuadër të medias Kids of Kosova (www.kidsofkosova.net) do të jetë edhe rubrika RECETA E MAMIT. Në videon më poshtë mund të shikoni si bëhen...

Kifle me gjizë

Në kuadër të medias Kids of Kosova (www.kidsofkosova.net) do të jetë edhe rubrika RECETA E MAMIT. Në videon më poshtë mund të shikoni si bëhet...

Kek me banane dhe çokollatë

Në kuadër të medias Kids of Kosova (www.kidsofkosova.net) do të jetë edhe rubrika RECETA E MAMIT. Në videon më poshtë mund të shikoni si bëhet...

Studimi i ri: A janë efektive maskat kundër Covid-19?

Maskat e fytyrës cilësohen gjerësisht nga ekspertët e sëmundjeve infektive si një shtresë kryesore e mbrojtjes kundër përhapjes së SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19....

4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Këro 4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera, ja pse s’duhet t’i injoroni. Statistikisht, kanceri i gjirit prek...

Shëndet i mirë, frutat dhe perimet që nuk duhet t’i mungojnë tryezës tuaj

Vlerat e disa frutave dhe perimeve që përdorim më shpesh në jetën tonë të përditshme KARROTA: Vlera e karotave konsiston në një numër të madh...

10 mënyra për të motivuar nxënësit

Motivimi i nxënësve është një proces i vështirë, pavarësisht moshës që mund të jenë ata. Kur nxënësit duan të përfundojnë punën e tyre dhe...

6 gjërat që femrat e suksesshme kurrë nuk i thonë

Femrat e suksesshme i zgjedhin fjalët e tyre me mençuri, sepse ato e dinë se fjalët kanë fuqi. Po ju paraqesim 6 deklarata që...

Të dukesh bukur gjatë muajve të shtatzanisë, kujdesi për veten

Trupi i grave pëson një sërë ndryshimesh gjatë shtatzanisë. Për këtë arsye, disa detaje kanë nevojë për kujdes specifik, duke iu përshtatur kushteve në...

12 fakte interesante për nënat

1- Në Kanada nënat e reja kanë të drejtë të marrin një vit leje prinderore dhe 55% të pagës së tyre. Baballarët kanë të...

A është dielli një mik apo armik i fëmijëve tanë?

Me ardhjen e sezonit të ngrohtë prindërit gjenden shpesh përballë dy rekomandimeve të pediatërve: EKSPOZONI fëmijën në diell për t’i garantuar dozën e duhur të...

10 gjërat që i bëjnë fëmijët të lumtur

Fëmijëria është një kohë e veçantë në jetë. Një kohë zbulimi, loje, mrekullie dhe argëtimi me botën, teksa fëmija vazhdon të njohë atë që...

5 mësimet që prindërit duhet t’ua japin fëmijëve që në vegjëli

Është e vërtetë që të gjithë fëmijët kanë personalitetet e tyre unike. Besimi është një nga tiparet më të rëndësishme që shpesh kërkon vite...

Ide për të inkurajuar ngrënien e mëngjesit nga fëmijët

U duhet treguar fëmijëve tuaj se mëngjesi është i shijshëm dhe se kjo është një pjesë e rëndësishme e ditës tuaj, në këtë mënyrë...

Më të lexuarat

Mënyra si ju e mbani filxhanin, tregon shumë për personin që ju jeni

Mënyra si ju e mbani filxhanin, thotë më shumë nga sa ju e imagjinoni për personalitetin tuaj! Ju si e mbani filxhanin? Disa detaje...

Çfarë duhet të hajë një grua për mëngjes

Justifikimet më të përhapura përse njerëzit heqin dorë nga mëngjesi janë: nuk kanë uri nuk ua përballon stomaku nuk kanë kohë. Kjo e fundit, sipas ekspertëve, është arsyeja...

Studimi i ri: A janë efektive maskat kundër Covid-19?

Maskat e fytyrës cilësohen gjerësisht nga ekspertët e sëmundjeve infektive si një shtresë kryesore e mbrojtjes kundër përhapjes së SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19....

4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Këro 4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera, ja pse s’duhet t’i injoroni. Statistikisht, kanceri i gjirit prek...

Ky truk i vogël në shampon tuaj është ideal për yndyrën e flokëve

Yndyra e flokëve nuk po ju lë të qetë? Ky truk i vogël në shampon tuaj është ideal për këtë problem. Flokët me yndyrë dhe...

Gruaja me 500 mace e qen: Kafshët janë më besnike se njerëzit

Më shumë se një duzinë mace dhe qen kërkojnë vëmendjen e Maryam al-Balushi ndërsa ajo shpërndan ushqime në shtëpinë e saj në kryeqytetin e...