E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Nagavci: Konkursi për 20 inspektorë në MAShT do të jetë i hapur deri me datë 6 dhjetor

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se konkursi për 20 inspektorë në MAShT...
spot_img

E konfirmuar: Mbyllen këto shkolla në Shqipëri, shkak reshjet e shiut

Përmbytjet dhe moti i keq në vend ka sjellë...

Përplasje e re MASHT-SBASHK – tash për shkëputjen e kontratës kolektive

Asesi të ulet 'gjakrat' mes minsitres Arbërie Nagavci dhe...

LAJMI I FUNDIT: Qeveria miraton Ligjin e Pagave

Qeveria e Kosovës ka miratuar Ligjin për Paga dhe...

Të fundit

7-vjeçari bën krenar Kosovën, fiton në garat ndërkombëtare të matematikës

Molos Gashi, 7-vjeçar, ka korrur një sukses të madh...

Pse aktivitetet edukative janë të rëndësishme për parashkollorët?

Aktivitetet praktike i lejojnë fëmijët të angazhojnë plotësisht shqisat...

“Nuk e shoh të ardhmen këtu”, studenti i infermierisë thotë se do të ik në Gjermani

Ishte i qartë kur zgjodhi të studionte për infermieri. Denis...

Mësimdhënëset e Gjilanit detyrohen nga Drejtoria e Arsimit që të shkojnë në takimin me ministren

Dje ka nisur fushata globale “16 Ditët e Aktivizmit...

Komuna e Prizrenit shpall konkurs për 46 mësimdhënës/e

Komuna e Prizrenit konkretisht Drejtoria e Arsimit ka shpallur...

NJOFTIMI I FUNDIT: Për kursin e fizikës gjatë vikendit do të mbahet online ora informuese

Shoqata Kosovare e Fizikës ka njoftuar se për kursin...

Ecja buzë detit, 9 përfitimet për shëndetin

Përveç se të merrni diell, të laheni, të relaksoheni...

Gabimet në veshje që ju bëjnë të dukeni sikur nuk keni shije të modës

Të gjithë kemi dalë nga shtëpia të paktën një...

7-vjeçari bën krenar Kosovën, fiton në garat ndërkombëtare të matematikës

Molos Gashi, 7-vjeçar, ka korrur një sukses të madh në fushën e matematikës. Ai ka fituar garat ndërkombëtare në matematikë në turneun e mbajtur në...

Pse aktivitetet edukative janë të rëndësishme për parashkollorët?

Aktivitetet praktike i lejojnë fëmijët të angazhojnë plotësisht shqisat e tyre gjatë procesit të të mësuarit. Ata shohin, prekin dhe ndërveprojnë me objekte reale për...

“Nuk e shoh të ardhmen këtu”, studenti i infermierisë thotë se do të ik në Gjermani

Ishte i qartë kur zgjodhi të studionte për infermieri. Denis Syla profesionin nuk do ta ushtrojë në Shkodër, por jashtë vendit. Paralele me ndjekjen e studimeve...

Mësimdhënëset e Gjilanit detyrohen nga Drejtoria e Arsimit që të shkojnë në takimin me ministren

Dje ka nisur fushata globale “16 Ditët e Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore”, fushatë kjo që hapur në Prishtinë nga presidentja e Kosovës,...

Komuna e Prizrenit shpall konkurs për 46 mësimdhënës/e

Komuna e Prizrenit konkretisht Drejtoria e Arsimit ka shpallur konkurs për 46 mësimdhënës. KONKURS PËR PLOTËSIMIN E VENDIT TË PUNËS Drejtoria për Arsim Titulli i vendit të...

NJOFTIMI I FUNDIT: Për kursin e fizikës gjatë vikendit do të mbahet online ora informuese

Shoqata Kosovare e Fizikës ka njoftuar se për kursin e fizikës se gjatë vikendit do të mbahet online ora informuese. Njoftimi: I njoftojmë aplikuesit për kursin...

Nagavci: Konkursi për 20 inspektorë në MAShT do të jetë i hapur deri me datë 6 dhjetor

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se konkursi për 20 inspektorë në MAShT do të jetë i hapur deri me datë 6 dhjetor. Njoftimi...

Të shtëna me armë në 2 shkolla, 3 nxënës të vdekur dhe 11 të plagosur

Të paktën tre persona u vranë dhe 11 të tjerë u plagosën të premten pasi një person i armatosur hapi zjarr në dy shkolla...

Pas 4 dekadash punë, pensionohet profesori i njohur Sadik Berisha

Prej emrave të pleiadës së njohur të arsimit shqip, të periudhave më të rënda të kohës, por rininë shqiptare, është edhe emri i profesor...

Shkolla

7-vjeçari bën krenar Kosovën, fiton në garat ndërkombëtare të matematikës

Molos Gashi, 7-vjeçar, ka korrur një sukses të madh në fushën e matematikës. Ai ka fituar garat ndërkombëtare në matematikë në turneun e mbajtur në...

Pse aktivitetet edukative janë të rëndësishme për parashkollorët?

Aktivitetet praktike i lejojnë fëmijët të angazhojnë plotësisht shqisat e tyre gjatë procesit të të mësuarit. Ata shohin, prekin dhe ndërveprojnë me objekte reale për...

“Nuk e shoh të ardhmen këtu”, studenti i infermierisë thotë se do të ik në Gjermani

Ishte i qartë kur zgjodhi të studionte për infermieri. Denis Syla profesionin nuk do ta ushtrojë në Shkodër, por jashtë vendit. Paralele me ndjekjen e studimeve...

Extra

​12 vjeçari përjashtohet nga shkolla pasi preu flokët në stilin e brazilianit Ronaldo

Një 12-vjeçar u përjashtua nga shkolla kur vendosi të nderojë legjendën e futbollit brazilian Ronaldo Nazário, me një prerje flokësh në...

Test: Zgjidhni një kartë dhe zbuloni se çfarë ju pret në 2023

Karta 1 Ju dëshironi shumë gjëra dhe luftoni për to. Ju keni pasur ulje-ngritjet tuaja, por kjo nuk ju ka bërë kurrë...

93 për qind e njerëzve nuk arrijnë të gjejnë germën që dallohet: A do ta gjeni ju?

Në këtë ilustrim fshihet një ndërhyrës – sa kohë ju duhet që ta dalloni? Enigmat na detyrojnë të mendojmë jashtë suazave të...

Vdes nxënësja më e moshuar në botë, historia e saj frymëzoi film

Një grua 99-vjeçare, që besohet të jetë nxënësja më e vjetër në botë e shkollës fillore, ka vdekur në mënyrë paqësore...

Kids interview

INTERVISTË| Mësuesja Blerona Ahmeti nga Akademia jCoders: E ardhmja i përket fushës së teknologjisë

Autor: Albanian Kids Education Ëndrrën që e kishte në fëmijëri...

INTERVISTË| Fatime Demolli-Mustafa: Në shkollat e Prishtinës janë rreth 500 nxënës me nevoja të veçanta

Nga: Albanian Kids Education Komuna e Prishtinës ka miratuar propozimin...

Florent Hasallari, nxënësi nga Hani i Elezit me talent të veçantë në pikturë

Albanian Kids Education (www.kidsofkosova.net) nis prezantimin e nxënësve talent...

INTERVISTË| Akif Shkreta, drejtor i shkollës “Ilaz Thaçi” në Han të Elezit: Kemi mbi 1 mijë nxënës, jemi shembull

Autor: Albanian Kids Education Shkolla fillore e mesme e ultë...

INTERVISTË| Mësuesja Blerona Ahmeti nga Akademia jCoders: E ardhmja i përket fushës së teknologjisë

Autor: Albanian Kids Education Ëndrrën që e kishte në fëmijëri e ka realizuar. U jep dije nxënësve, pra është mësuese, dhe atë në një fushë...

Të fundit

Mos e humb

7-vjeçari bën krenar Kosovën, fiton në garat ndërkombëtare të matematikës

Molos Gashi, 7-vjeçar, ka korrur një sukses të madh...

Pse aktivitetet edukative janë të rëndësishme për parashkollorët?

Aktivitetet praktike i lejojnë fëmijët të angazhojnë plotësisht shqisat...

“Nuk e shoh të ardhmen këtu”, studenti i infermierisë thotë se do të ik në Gjermani

Ishte i qartë kur zgjodhi të studionte për infermieri. Denis...

Mësimdhënëset e Gjilanit detyrohen nga Drejtoria e Arsimit që të shkojnë në takimin me ministren

Dje ka nisur fushata globale “16 Ditët e Aktivizmit...

Komuna e Prizrenit shpall konkurs për 46 mësimdhënës/e

Komuna e Prizrenit konkretisht Drejtoria e Arsimit ka shpallur...