E premte, 5 Mars, 2021

Lexo

Receta e mamit

Prindërit anglezë po u vendosin gjithnjë e më shumë fëmijëve këtë emër shqiptar

Emri i Dua Lipas ishte ndër zgjedhjet më të shpeshta të prindërve për emrat e fëmijëve të tyre, sipas të dhënave të fundit. Zyra për...

Kjo modele 2-vjeçare me aftësi të veçanta do t’iu zbukurojë ditën…

Një 2-vjeçare me aftësi të veçanta në Kanada, është bërë një modele mode për fëmijë. Eleanor Manton, do të shfaqet në katalogun e vjeshtë-dimrit 2020...

E mbani mend vogëlushin e filmit “I vetëm në shtëpi”? Kështu duket sot si 40-vjeçar

Ai do të mbahet mend gjithmonë si fëmija çapkën, që ndaloi disa burra që po i grabisnin shtëpinë e tij, edhe sot, në ditëlindjen...

AJLIN nëna e 7 fëmijëve nga Tropoja, me dy fakultete të kryera

Është vetëm 29-vjeçare dhe ka 7 fëmijë. Përveç një nënë e zonja, gjithashtu është edhe një grua e shkolluar dhe e punësuar. Kjo është Ajlin...

Cilat ushqime duhen ruajtur patjetër në frigorifer dhe cilat jo

Ndërsa të gjithë e dimë se ruajtja e produkteve në mjedise të freskëta i bën ato të rrojnë më gjatë, jo gjithçka që blejmë...

Njihuni me gruan që shpenzon miliona dollarë për… kukullën!

42 vjeçarja Annette Kravchenko, nga Queensland, Australia është kaq e fiksuar me kukullën e saj Matilda (të cilën e ka krijuar vetë) saqë po...

Studimi: Konsumimi i kafes dhe çajit gjatë shtatzanisë vë në rrezik shëndetin e foshnjës

Gratë shtatzëna duhet të shmangin çajin dhe kafenë ose rrezikojnë jetën dhe shëndetin e fëmijës së tyre të palindur, paralajmëron një studim. Studiuesit thonë se...

Shkollat, më pak të rrezikuara. Studimi zbulon se ku infektohen shumica e gjermanëve

Shumica e infektimeve me Corona në Gjermani ndodhin në mjedise private ose në azile të moshuarish. Strehimet e refugjatëve përballen me rrezik më të...

Si të zhvilloni inteligjencën e fëmijëve tuaj

Studimet tregojnë se për të patur fëmijë të zgjuar, nganjëherë “më pak është më shumë” dhe shprehja vlen për lodrat në këtë rast. Ditët e...

Më të lexuarat