E martë, 24 Maj, 2022

Nxënësit në gjimnazin e Istogut thyejnë dyert e dëmtojnë tastierat e kompjuterave

spot_img
- Advertisement -

Nuk janë të rralla rastet kur nxënësit nëpër shkollat fillore e të mesme në Kosovë dëmtojnë pajisjet brenda hapësirave të shkollave. Një rast i tillë dyshohet se ka ndodhur në gjimnazin “Haxhi Zeka” në Istog.

Në disa pamje të publikuara dje, në rrjetin social “Tik Tok”, nga vet një nxënës, të cilat i publikoj Sinjali, shihet se si dëmtohen pajisjet e ndryshme që nevojiten në procesin mësimor. Dy prej tyre heqin pjesë nga tastiera e një kompjuteri në kabinetin e Informatikës.

- Advertisement -

 

Pamjet pasqyrojnë edhe veprime të tjera të pahijshme të nxënësve në këtë shkollë, ku një nxënës shihet se teksa konsumon cigare, thyen njërën nga dyert në tualet.

Nga ky gjimnaz e kanë konfirmuar se rasti ka ndodhur në këtë shkollë, por pretendojnë se pamjet janë të para dy vitesh.

- Advertisement -

“Një video e cila po qarkullon kohëve të fundit në portale ku shihen nxënës të Gjimnazit “Haxhi Zeka” në Istog duke i dëmtuar pajisjet shkollore dhe inventarin shkollor është video e para 2 viteve ku shihen nxënësit me iniciale E. Z., V. Z. dhe E. H., ndaj të cilëve shumë herë janë shqiptuar masa ndëshkuese disiplinore”, thuhet në njoftimin në Facebook.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

“Kush thotë që s’ka mësues model në Kosovë?”

Shkruar nga Teuta S. Haxhimusa E dinte se ajo çfarë u mësonte fëmijëve sipas plan-programit...

Nga Maliq Fetahu: Mësimdhënësit po sulmohen, nuk kanë e kanë mbështetjen nga shteti

Autor: Maliq Fetahu - mësimdhënës Mësuesit vitet e fundit po e ndjejnë veten si të...

Mësuesia, profesion i femërorizuar apo profesion femëror?

Problematika e shtruar që në hyrje të këtij punimi, është një konstatim i drejtpërdrejtë,...

Këto janë elementët që ndihmojnë për një lexim të bukur

Nëse nxënësit do të marrin marrin njohurtë e duhura të teknikës së recitimit, nuk...