E martë, 29 Nëntor, 2022

Nxënësi që i mbijetoi sulmit në Gllogjan rrëfen momentet e fundit me shokët: Fol e kesh, fol e kesh…

Blendi Mustafa është nxënësi i plagosur që mbijetoi nga tragjedia në Gllogjan ku vdiqën dy shokët e tij dhe shoferi i autobusit.


Blendi këtë të martë ka bërë një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook ku ka ndarë momentet nga dita kur u vranë Genta dhe Ledioni, shkruan arbresh.info

- Advertisement -

Ai ka ndarë bisedat që kanë pasur atë ditë, deri në momentet e fundit kur i shtie në autobus, momentin kur e ka marrë lajmin se ata kanë ndërruar jetë dhe kthimin e tij në shtëpi.

“Tash pushoni të qetë o engjëjt e mi,s’do ju harroj kurrë”, shkruan ai në fund të postimit të tij.

Ndryshe, të premten në mbrëmje në fshatin Gllogjan të Deçanit u sulmuar me armë zjarri autobusi që po vinte nga Gjakova për Deçan. Nga ky sulm mbetën të vdekur tre persona, dy nxënës dhe shoferi i autobusit. Motivet e këtij sulmi makabër ende nuk dihen dhe nuk ka asnjë të arrestuar deri tash/.

- Advertisement -

Qeveria e Kosovës ka ofruar shpërblim për gjithë ata që japin informacione që ndihmojnë në kapjen të dyshuarit, apo të dyshuarve të këtij krimi.

Postimi i plotë:

Blendi i mbijetuari i tragjedis se zez ne Gllogjan !

Sot dita fundit e t’pames per ty Moter Genta e per ty Vlla Ledion !

Ajo dit e premte u zgjova ne mengjes si qdo dit tjeter ngadal dale i bona gjerat gati per shkoll nuk mora shum libra me veti se thash tash i kem dy dit vikend e i krym ort ma heret si ditve tjera edhe kshtu erdhi koha per me dal te autobusi i mallkum tu dal te dera e shpis mu kujtu qe nuk i kisha mar paret per shkoll vrapova shpejt te vllav i jem per ti mar paret per at dit te zez besa ishte edhe duke ra shi i thash qu bre vlla qoma me kerr dej te stacioni mos te lagna edhe kshtu isha vonuar per autobus u nisem edhe mrrim te stacioni ku e pritsha autobusin qdo dit me Genten po at dit as genta nuk ish dal aty se ish moti keq ishte duke e pritur te shpia e vet se andej kalojke linja edhe at dit te fundit si qdo dit nuk e prita vetem e pritem bashk me genten nejse erdh autobusi hypem vazhdum rrugs per gjakov si qdo dit tjeter fol e kesh krejt normal pak ma lodht se ishte moti me shi e na ashtu menojshim po jo bre jo nuk kish qen ashtu krejt tjeter lodhje kishim bre moter kshtu ja nisi msimi filloj ora na dy edhe pse nuk ishim te njejten klas menxi spritshim te bie zilja edhe te vi une ne klas te ti ose ti te une edhe at dit u pam gjat dites eh moter erdh tash koha mu kry ora fundit edhe kjo or mallkume u kry menjen e kishim te vikendi krejt kem me pushu osht fest qa po bojm u qy sa mir genta po u lidhka edhe e hanja pushim paskim mu knaq bre genta !

Erdha koha me shku ne stacion ku mledhen nxansat e presin autobusat per shpi a po rrim pak qitu jasht at hypim mrena hajt se po hypim se kogja ftoft sdi po narth dishka okej hypem a ulem qitu a qitu jo bre qitu nfund spo bon aiii qitu nmes palidhje ani hajt bre po ulem qitu perpara se edhe e shohim rrugen edhe shivn besa e bojm naj snap hahah mirmrama shofer mirmrama nxansa fol e kesh me genten e Ledin dej se u nisem qe edhe 5 minuta e shkum isha pa kon mu vanu edhe nja 1 or bre mos mu nis bre shok po u nisem eh kerkush se ka menu qa ka me na gjet neve

Fol e kesh fol e kesh ahah led ahah genta qy qy genta nal ta bojm ni snap ani qa pat naj sen tre sot folni folni qy qysh bohen muzik nautobus full nxansa autobusi si gjdo nat krejt ata nxansa u nalshin neper satcione tveta gati erdhem edhe na nshpi athu qa kem me honger gent qa ki sonte nashti pite ti led qa ki jo spo di qe po e thirri babin hajt se po i qoj sms edhe mamit fola me ta ani qa paske qa tdush bre mthan ani ani mir e ti blend ,,,,kom naj sen edhe une qfar gjelle ani ani mir !

Qe edhe 5 min edhe mrrim blend nashti osht dal kush met prit se ka bjen shi e ti ki me hec kom kogja shum po po qysh sdalin babi no vllav 100% ani burr veq mos u lag mrrim bre tash e u nalem bre kishe mrrim nstacion tonin po jo bre jo jo jo ishim kon nal gabim bre zot na nxansa kem bre zot kerkuj borxh sja patem me na pre rrugen me Arm ne dor ajo arm shtiu mbi neve dhe gjithqka u bo terr me jepi zoti forc u qova qa mu qu Gent moter qu bre qa je rrxu o led qu se babi kat thirr ntelefon qunu bre mos na leni qunu bre se edhe buka po ju ftofet qunu bre se tash kem fest per 28 nentor o qunu bre shok o shofer qu vozit qu nisu mos na le ktu ska pergjije o kape o mere o thirre bre kta o ata bre o shkruj kti o ishalla na del kush ndim po po edhe ndim na dulen nejse o kape bre qe u nisen per spital me ja jep ndimen e par edhe pshtojn u nisme edhe na per spital se jetem qashtu ku ku qa na gjet o zot bre pse o zot ma bre zot o ton rrugen bre moter e vlla jom lut per juve mrrina une nspital deqan une mir po menja te ju than i qun per pej se kan nevoj per pej !

O bab bre a kan pshtu o mixh odoktorr oj moter kallxomni bre qa u bo me ta krejt shkun npej gjendja serioz Genta Ledi ndrrun jet ata po rrin npej edhe pak a une u nisa per Gllogjan te shpija me shku e disha se krejt jon tmerum po jom ka ju shkoj nkom veq shum i dobt i thym moralisht shpirtnisht krejt tkqiat e bots i kisha ntrup veq plumat si kisha nejse mrrina te dera vllav tuj mprit nrrug e mora ngryk hina nshpi ton per qafe tuj i mar oj nan bre se din ti qa na ka ndodh o ku ku bre kaj kaj lot su nalshin te kerkush i lava syt e durt i ndrrova teshat ishin bo ashtu kuq si ngjyrat e festes!

Nejse i heka hina mrena n’sallon ja nisen. Me ardh musafir kush kish ni per neve tash nkry temin u sillshin shum sene momentet e fundit nzemer teme u sillke shpresa se ata jon mir tash e kryn edhe vin nshpi !

Moter ti kishe ndrru jet Vlla ti kishe ndrru jet tash erdhen edhe djemt e shpis teme qe ishin me ty moter npej tuj tprit me dal e gjall bre moter e vlla krejt tmerzitun po para meje tfort o mixh bre qysh o genta a ka pshtu ledi qysh osht bre !

Po po bre mir osht kan pshtu dyt pak jon ron amo kan pshtu tash nkry temin apet kish rrotollime a jon kam mthojn kta mu qishtu veq mos mem kallxu a osht e vertet hiq se di po ishalla osht qikjo qa po thojn kta nejta at nat shum qut me tshpis dikur shkum me flejt telefonin ma kish mar vllav mos me pa postimet qa kan qit ama bre vlla neser ta jepi okej hin pra snap shkruju shokve e shoqev se shum em kishin thirr se muren vesh okej vlla mos ta nin flej tash ti okej naten naten ska gjum syt qel qut pa gjum kshtu erdh mengjesi krejt u qun tshpish bashk kta e kishin bo plan mem tregu mu se kan vdek po kerkush nuk e merke guximin mem thon kan vdek u ulem nsallon at mengjes heret ata ishin qu mu bi gati per me prit njerz tash e une se disha tuj fol krejt tuj e kqyr njoni tjetrin nsy fol ti hajt ti.

vllav i jem sa hike sa delke per dere e pav se osht momenti mem tregu po ma bon vlla ti je i fort bonu i fort Genta e Ledi kan vdek haj zot i madh qa u bo tash nket mengjes kerkush nuk mujti mi nal lot eh vlla bre ama qat telefon ma boni mere vlla po qa mki thon me bo kom bo e vertet ish krejt i kish lajmru se jom mir tash e kisha telefonin ndor ja nisa tuj fol me shok e shoqe krejt tuj em ngushllu e ki pas moter e ki pas vlla e vertet se i kom pas !

Ah bre zot !

Tash erdh koha qe kishte ndodh rasti gjethqka mu kujtojke lot su nalshin ah bre zot !
Erdh koha me flejt prap naten e mir naten e mir dyve ju thash edhe pse kishi vdekur se na gjdo nat kishim fol bashk edhe per gjdo nat do flasim bashk une nga posht e ju nga lart engjujt e mi .

As ket nat nu ka gjum erdh mengjesi u zgjova tash ish vorrimi o engjuj o e mjera Mami oj

Genta o i mjeri babi oj Genta

O e mjera mami o Led o i mjeri babi o Led

2 ora vorrimi e gjith kosova ishte ne drejtim te gllogjanit ora po afrohet ora 12 erdhen oj genta o led bre shokt ju bashkova edhe une dhimbjen e kisha flak ne zemer po u shtrengova me forcen e allahut o zot edhe pak kish met per lamtumiren e fundit tash po vim met pa per heren e mramt oj moter arkivoli yt ish dal midis aborri krejt per rreth teje ishin mledh sa loti u derdh at dit moter erdha tash te arkivoli fola me ty po nuk mu pergjigje bre ah zot nuk mujta me shku pa e puth arkivolin ton bre lamtumir !

Dole nga shpia per heren e mramt tash rrugs kish shum nxansa shok shoqe e krejt kosova ish para neve tash tu bashku edhe Ledi u nisem drejt vorrezav shum njeri ish mledh folen te gjith te gjith qajten shoqet thuren poezi per ju per te ardhem e juve qe e kishi nplan po ajo e ardhme u nal ngjys tash perfundoj ceromonia e vorrimit te gjith me lot ne sy me zemer te thyme

Edhe qielli lotoi per ju o engjuj pa ndal !

Shkoj edhe kjo nat tash kemi 2 dit te pame per ju te gjith kosova ishte aty ata qe smujten te jen prezent dergun telegram ngushllimi u kry edhe kjo dite e par e pames u kry tash filloj dita dyt dhe e fundit prap ishte krejt kosova per ngushllime ne Gllogjan ne mes te dites shkolla ku ishim ne Genta kishte perkujtim per ty edhe aty isha sot me gjith shoqnin qe ishim bashk dhe krejt nxansat e shkolls tash po kthena per nshpi hajt burim vlla po nalna pak te mami Gents se shum osht merzit e ta shoh pak fola me to e lot nuk u nalshin

Tash po dal e po shkoj nshpi i merzitun i tronditur nga humbja e shoqes time dhe shokut tim kshtu po vjen edhe fundi i dites se sotme tash qitu nshpi tuj menu shum sene qysh kem kalu bashk qysh jena shku bashk nshkoll qysh jena kthy bashk dej para do netve krejt kto sene pom sillen nkry po kshtu e paska jeta o zot tash une po e mbylli ket shkrim me lot ne sy per gjithmon duke ju shpreh ngushllime edhe ni her Vetes time ty Babi i Gentes bonu i fort mixh se gjithmon ki qendru i fort edhe nluft i fort do qendrosh edhe tash !

Ngushllime Babi i Ledit e ter familja Hamzaj qendroni tfort si gjithmon si ne luft !

Engjujt e mi tash ju jeni lart ne qiell e un ktu posht ne ket bot te pist po edhe une dhe te gjith ne nje dit do ti vim te ju e ju do na prisni !

Vllav i juve Blendi gjithmon do ju ket ne zemer ne si thot fjala popllit qdo moment si ne dek dhe dasem !

Tash pushoni te qet o engjujt e mi sdo ju harroj kurr !

Blendi Mustafaj

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Me ligjin e ri të Pagave të miratuar nga Qeveria: Mësimdhënësi i fillores do të ketë pagën 672 euro, i të mesmes 696 euro

Qeveria e Kosovës  ka miratuar para pak ditësh Ligjin e Pagave, por ka pak...

Prekëse: Nxënësi nga Drenica merr rrugën e mërgimit, përshëndetet me shokët e shoqet e klasës

Qytetarë nga qytete të ndryshme të vendit vazhdojnë  të marrin vendim që të largohen...

Pse thotë Shkurte Fejza se s’kemi nevojë për një Abetare të përbashkët?

Sot kur Shqipëria shënon 110 vjetorin e pavarësisë intervistë ka dhënë një ndër këngëtarët...

Ministria e Arsimit nuk tregon se kur do të nis procesi i vlerësimit të mësimdhënësve – PSE?

Me një fletushkë u pritën nxënësit e klasës së parë nga mësimdhënësja e tyre...