E martë, 4 Tetor, 2022

Njihuni me pesë mënyra sesi të shmangni stresin gjatë shtatzënisë

Gratë shtatzëna kanë tendenca që të shqetësohen më shpesh gjatë periudhës së shtatzënisë dhe si pasojë e kësaj mund të përjetojnë stres.

Shqetësimet si pesha, dieta, lindja, foshnja e gjidhënia janë disa nga shqetësimet e tyre e që në shumë raste përjetojnë një nivel të stresit shkruan Belly Belly, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Për këtë, gratë shtatzëna duhet të kenë kujdes të shtuar pasi stresi shfaq efekte negative tek foshnja juaj.

Pasojat si pesha e ulët e foshnjes dhe lindja e parakohshme janë si rezultat i stresit të përjetuar.

Për ta shmangur stresin, ju duhet t’i ndiqni më poshtë disa prej formave:

- Advertisement -

-Relaksohuni

-Bëni një masazh

-Bëni disa ushtrime të lehta

-Merrni frymë thellë

-Bisedoni me dikë dhe ndani shqetësimet e juaja.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...