E hënë, 26 Shtator, 2022

Një test i shpejtë zbulon nëse jeni nën stres: Kontrolloni nëse gjarpërinjtë janë duke lëvizur apo jo

- Advertisement -

Shikoni me kujdes nga afër foton dhe zbuloni nëse është koha të pushoni pak.


Koha në të cilën jetojmë na bën çdo ditë të ekspozuar ndaj situatave të ndryshme stresuese dhe ky test i thjeshtë do t’ju zbulojë se sa të stresuar jeni dhe nëse është koha për të frenuar dhe për t’i dhënë vetes pak pushim.

- Advertisement -

Shpesh njerëzit as që janë të vetëdijshëm se janë nën stres dhe për ta zbuluar, kushtojini vëmendje figurës dhe vëzhgoni me kujdes nëse rrathët janë në lëvizje apo janë të palëvizshëm.

Autori i ilustrimit, profesori japonez i psikologjisë, Akiyoshi Kitaoke, pohon se njerëzit e kujdesshëm dhe të qetë shohin rrathë statikë, ndërsa ata që janë të lodhur dhe të stresuar shohin rrathë në lëvizje.

- Advertisement -

Nëse u përkisni këtyre të tjerëve, mendoni se çfarë ju lodh kaq shumë dhe gjeni teknika që shërbejnë për të lehtësuar stresin.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjuha shqipe e varfër, a do të flasim në të ardhmen veç me emoji?

Emojit janë këtu dhe janë këtu për të qëndruar, duke u zhvilluar e përmirësuar...

Universiteti shtetëror i Floridas shkruan për ekonomisten nga Prishtina

Universiteti Shtetëror i Floridas (FSU) ka shkruar sot për këngëtaren Adelina Emini, e cila...

Emocionohet pasi sheh veten në fotografi me këmbë zbathur në shkollë: E kisha kthy prapë atë kohë…

Shpesh prindërit na flasin për kohën kur kanë qenë fëmijë dhe kushtet në të...

10 matematicienët më të mëdhenj të të gjitha kohërave

Matematika, vjen nga greqishtja e lashtë që do të thotë “studim”, “shkencë”. Shpeshherë është...