E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Një krijesë misterioze e detit i ngjashëm me syrin sulmon 8-vjeçarin, nëna bën kërkime…

- Advertisement -

Një fëmijë i vogël u trondit dhe ndjente dhimbje në të gjithë trupin pasi u prek nga një krijese deti e mistershme e cila habiti dhe rojet e detit.

Nëna e tij Jennifer Baltazar thotë se djali u sulmua nga një kafshë e quajtur përbindësh spageti në Mustang Island State Park, Texas, në SHBA. Rogelio, tetë vjeç u lëndua ndërkohë që notonte në breg dhe prindërit kontaktuan me ekspertët për të dalë në përfundim se çfarë kafshe është.

- Advertisement -

“Djali im ishte në breg duke notuar kur ndjeu pickimin. Ai erdhi duke vrapuar nga oqeani dhe tha se u trondit nga diçka kështu që shkova të kërkoja se çfarë ishte. Pjesa ku ai u pickua filloi t’i digjte dhe të kishte dhimbje për më shumë se 20 minutash. Shkova në breg të detit dhe vura re këto krijesë si pelte, ishte interesante sepse ne kurrë nuk kemi parë diçka të tillë në plazh”, shprehet nëna.

Ajo i çoi fotot e kësaj krijese tek autoritetet e parkut, të cilët ishin po aq të tronditur sa ajo. Më pas ajo i çoi këto foto në Institutin e Shkencave Detare në Universitetin e Teksasit, ku më në fund mori përgjigje.

- Advertisement -

“Unë kurrë nuk kam parë që këto gjëra të lahen më parë. Në periudha të caktuara të vitit ne rastësisht gjejmë gjëra interesante që vijnë, dhe kjo, në veçanti është një zbulim interesant me siguri”, tha shkencëtari për mediat lokale.

Ai i tha Jennifer se dukej si një specie e quajtur Rhizophysa.

“Në këtë pikë unë u intrigova dhe doja të dija emrin e saktë të tij, kjo fije pelte mund të quhet edhe si përbindësh spageti”, tha zonja Baltazar.

- Advertisement -

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...