E premte, 7 Tetor, 2022

Çfarë motivimi nga mësuesja për nxënësit e saj: Një ese me një temë të përzgjedhur, fituesi merr dhuratë një palë çizme

FITUESJA E ÇIZMEVE

Në një shkollë, mësuesja vendosi t’i motivojë nxënësit e saj. Ajo u dha atyre një ese me një temë që secili mund ta zgjidhte vetë, dhe fituesi do të merrte një dhuratë një palë çizme.

- Advertisement -

Çizmet i vendosi mbi bankë duke i motivuar kështu edhe më shumë fëmijët.

Pas një ore, mbaruan esetë dhe i dorëzuan tek mësuesja.

Ishte shumë e vështirë se kush do të ishte fituesi sepse të gjitha eset ishin të shkruara bukur. Kush i meriton më shumë çizmet? ” – pyeti ajo veten. Çfarë duhet bërë?

- Advertisement -

Pastaj ajo vendosi: “ Do të hedhim short.” Ajo i kërkoi secilit fëmijë të shkruante emrin e tyre në një copë letër dhe ta vendoste në një kuti.

Pasi përziu letrat, mësuesja nxorri fituese vajzën me emrin WAFFA. Të gjithë fëmijët duartrokitën dhe përshëndetën VAFFA-n, ajo qau nga lumturia, duke përqafuar çizmet e saj.

E kënaqur me ditën e suksesshme, në mbrëmje mësuesja i tregoi bashkëshortit ngjarjen, duke qarë. Ai e dëgjoi, u gëzua, por e pyeti pse po qante pasi gjithçka përfundoi me sukses?

Pastaj gruaja përgjigjet:

E vërteta është se në kutinë me emrat e fëmijëve, të gjitha letrat kishin të njëjtin emër: WAFFA

Fëmijët e dinin për varfërinë në të cilën jetonte vajza e vogël dhe pa menduar për vetën e tyre, vendosën ta ndihmonin duke bërë që t’i merrte çizmet.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori nga Drenasi i jashtëzakonshëm, nxjerr në pah talentin për pikturë të personave me aftësi të veçanta

Piktori nga Drenasi, Nazmi Heta po bënë një punë të madhe në Shoqatën Handikos...

Komuna e Drenasit shpall 10 vende të lira për mësimdhënës (Konkursi)

omuna e Drenasit ka shpall konkurs për pranimin e 10 mësimdhënësve të rinj. Konkursi është...

Berat Buzhala: Të japë dorëheqje Arbërie Nagavci

Gazetari Berat Buzhala ka thënë se nga Qeveria duhet të japin dorëheqje edhe ministrja...

Dokument: Ky është kallëzimi penal kundër ministrit Murati për pagat e mësuesve

Deputeti i PDK-së, njëherësh shefi i GP të kësaj partie, Abelard Tahiri, ka bërë...