E shtunë, 1 Tetor, 2022

Një ekspert ndan 3 teknika të lehta për ta bërë fëmijën të flejë në pak sekonda!

- Advertisement -

Për të vendosur një fëmije në gjumë mund të jetë shqetësuese pasi orët e tyre biologjike nuk fillojnë të zhvillohen deri pasi të jenë bërë 3 muajsh.


Shumica e prindërve shpresojnë që koha e gjumit me të voglin e tyre do të jetë një moment i qetë dhe engjëllor, por nuk është gjithmonë kështu.

- Advertisement -

Ja disa teknika të thjeshta të paraqitura nga një ekspert i talentuar për të ndihmuar fëmijën tuaj të bjerë në gjumë shpejt dhe pa zhurmë:

Mundohuni ta bëni foshnjën të përqendrohet në një gjë

Kjo teknikë e parë është e drejtpërdrejtë dhe bën mrekulli. Natyrisht, foshnjat janë shumë kurioze dhe sytë e tyre lëvizin nëpër të gjithë vendin sepse ata duan të shohin mjedisin e tyre. Pra, nëse mund t’i bëni sytë e foshnjës të përqendrohen në një gjë specifike, veçanërisht nëse ajo gjë është mbi nivelin e syve horizontale, sytë e tyre do të lodhen shpejt dhe përfundimisht do t’i mbyllin ato.

- Advertisement -

Qetësojeni duke kaluar dorën rreth fytyrës së tij

Teknika e dytë është gjithashtu e lehtë për tu bërë dhe funksionon edhe më mirë nëse fëmija juaj është tashmë disi i përgjumur. Ju filloni duke kaluar dorën tuaj, butësisht dhe pa e prekur, mbi fytyrën e foshnjës. Vazhdoni të ecni përreth, jo para dhe prapa. Bërja e kësaj metode në mënyrë progresive më ngadalë çdo herë është gjithashtu një ide e mirë. Përsëriteni këtë disa herë derisa ata të flenë në gjumë.

- Advertisement -

Butësisht tundini ata për të fjetur

Teknika e tretë funksionon duke dhënë një ndjenjë çorientimi, të ngjashme me lëkundjen e një djepi. Ndërsa foshnja është në krahët tuaj, vendosni dorën në prapanicën e foshnjës dhe filloni të tundeni butësisht. Kjo gjithashtu do të shkaktojë një lëvizje të vogël rreth kokës së tij, duke i dhënë një ndjenjë çorientimi që mund ta bëjë fëmijën tuaj në një gjumë më të thellë.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...