E shtunë, 25 Mars, 2023

Njё pjesё e madhe e fёmijëve të Kosovës nuk e kanë asnjë libër në shtëpi

- Advertisement1-

Njё pjesё e konsiderueshme e fёmijëve të moshës 1 deri 5 vjeç nё shoqёrinё tonё nuk e kanë asnjë libër ? në shtëpi!

Kështu ka thënë kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, përmes një postimi në Facebook ku thotë se leximi si temë dhe libri si mjet i marrjes së dijës nuk është i instaluar mjaftueshёm dhe ka ende shumё punё nё kёtё drejtim.

- Advertisement -

“Jemi tё angazhuar qё krahas investimit pёr infrastrukturё mё tё mirё, tё investojmё edhe nё pёrmbajtje e cilёsi, ashtu që librat dhe leximi të bëhen pjesë e përditshmërisë në shoqëri, duke ofruar mundësi të barabartë për të gjithë qytetarët në komunitetet e tyre”.

“Prej sot, nё bibliotekёn “Hivzi Sylejmani” lexuesit mund tё zgjedhin 1327 tituj tё rinj nga literatura pёr fёmijё e tё rritur, romane, tregime, poezi e literaturё shkencore”, ka shkruar Ahmeti.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Laura Haxha inxhinierja nga Vushtrria që bën karrierë të suksesshme në Angli – punoi me avionët luftarakë

Kjo është vetëm 27 vjeçare, por njihet për aftësitë e saj në inxhinieri. Laura...

Mësuesja e vetme e shkollës me zile në dorë: Janë vetëm 10 nxënës, shkak emigrimi

Ky 7-Mars shkollat e thella malore në Kukës i ka gjetur me më pak...

Nxënësja Diella Kika nga Podujeva do ta përfaqësojë Kosovën në garat e Fizikës në Japoni

Diella Kika, nxënëse e gjimnazit "Aleksandër Xhuvani" në Podujevë është renditur e dyta në...

Nagavci: Po fuqizojmë komponentin e orientimit dhe këshillimit në karrierë

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, sot ka qëndruar në Podujevë ku ka përuruar Qendrën...