E shtunë, 25 Mars, 2023

Nisi të ecte dhe të fliste tre gjuhë që 11-muajsh, njihuni me vogëlushin me koeficentin e inteligjencës shumë herë më të lartë se Anjshtajni

- Advertisement1-

Leo Gomez-Franqueira San Pedro ishte tre muajsh, ai tha fjalën “Papa”. Në moshën 11 muajshe, në jug të Londrës po ecte fliste tre gjuhë, duke folur anglisht, spanjollisht dhe kinezisht.


Rreth asaj kohe, babai i tij, Iñaki San Pedro, 41 vjeç dhe nëna, Teresa Gomez- Franqueira, 38, u habitën kur zbuluan se fëmija i tyre dinte të gjitha shkronjat e alfabetit. Në 18 muaj, ai po lexonte me kënaqësi libra pa ndonjë ndihmë nga të rriturit dhe mund të njihte të gjithë flamujt e botës.

- Advertisement -

Prindërit e Leo, me origjinë nga Spanja, u habitën nga aftësia e tij e mahnitshme për të mësuar që ata rregulluan që një psikolog të vlerësonte aftësitë e tij dhe zbuluan se inteligjenca e djalit të tyre. Ai shënoi 172 në një vlerësim të IQ – dukshëm më i lartë se profesori i ndjerë Stephen Haëking dhe Albert Einstein, rezultati i parashikuar i të cilëve është 160. Kjo rezultoi që Leo të pranohej si një nga anëtarët më të rinj të Mensa ndonjëherë në moshën dy e gjysmë.

Tani në moshën shtatë vjeçare, Leo ka shtuar frëngjishten që e flet rrjedhshëm në listën e tij të gjuhëve dhe shkëlqen në gjuhën kineze, një interes i nxitur nga dadoja e tij kineze. Ai arriti nota të plota në një provë të gjuhës kineze të krijuar për të rritur dhe së fundmi kaloi me dallim provimet e klasës së tretl të pianos dhe violonçel.

Por Leo nuk është shkëndija e vetme e re e ndritshme me talente të pabesueshme në Mbretërinë e Bashkuar. Një numër në rritje i fëmijëve po i bashkohen shoqërisë më të vjetër dhe më të famshme të inteligjencës së lartë në botë ‘Amous Aming’.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...