E shtunë, 27 Shkurt, 2021

Ngrënia e çokollatës mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut

Keni nevojë për një justifikim për të ngrënë më shumë çokollatë? Mos kërkoni më shumë se këtë studim të fundit nga Scientific Reports.


Gjatë matjes së marrjes ushqyese të më shumë se 14,000 grave në Mbretërinë e Bashkuar gjatë 20 viteve, studiuesit zbuluan se një dietë e pasur me flavanol lidhej me presionin e ulët të gjakut.

Flavanolët janë një nëngrup i flavonoideve, të cilat janë lëndë ushqyese thelbësore plot me veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. Flavanolët zakonisht gjenden në çaj, verë të kuqe, fruta dhe perime shumëngjyrëshe. Ato janë veçanërisht të bollshme në fasulet e kakaos, dhe kështu, pluhur kakao gjithashtu.

Gjatë studimit, shkencëtarët përdorën përbërës të caktuar që gjenden në gjak ose urinë, për të përcaktuar saktësisht sasinë e flavanoleve që konsumonin pjesëmarrësit. Ata zbuluan se një marrje e lartë flavanoli shoqërohej me një presion arterial sistolik (numri kryesor i rëndësishëm).

Në fakt, gratë që konsumuan më shumë flavanolë kishin një presion sistolik të gjakut që ishte 2.5 pikë më i ulët se gratë që konsumuan më pak. Ky përmirësim është i ngjashëm me përfitimet afatgjata të dietës mesdhetare .

Një ndryshim prej vetëm disa pikash mund të duket i parëndësishëm, megjithatë studiuesit thonë se edhe një ulje e vogël e presionit mesatar të gjakut të një popullate mund të ketë një ndikim të madh. Mund të zvogëlojë rastet e hipertensionit dhe, në fakt, të zvogëlojë numrin e njerëzve me një rrezik më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Kanceri iu përhap në çdo pjesë të trupit: Gruaja tregon si e shëroi për 4 muaj me këtë pije

Ann Cameron në vitin 2012 iu nënshtrua një operacioni, për shkak të kancerit në...

Uji i ngrohtë dhe banane, kombinimi perfekt për mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës por shumë njerëz shpesh nuk kanë...

Uleni këmbë mbi këmbë, pasi ta lexoni këtë s’do e bëni më

Të gjithë kemi mënyrën tonë të të ulurit, por vetëm sepse ndihemi rehat nuk...

Simptomat e reja të Covid-19 që shfaqet te fëmijët – Dy shenjat shqetësuese

Nëse shihni këto 2 shenja duhet të shqetësoheni. Sipas një studimi të fundit Amerikan, ka...