E mërkurë, 29 Mars, 2023

Nga fëmijëria në “vuajtje”, Princi George mësoi në moshën 7-vjeçare se një ditë do të jetë mbret

- Advertisement1-

Mbi djalin e vogël të Princit William dhe Kate Middleton tashmë rëndon pesha e rëndë e mbretit të ardhshëm të Britanisë së Madhe.


Mediat raportojnë duke cituar biografin mbretëror Robert Lassey, se Duka dhe Dukesha e Kembrixhit tashmë i po i bëjnë përgatitje të vogël Princit George për mënyrën mbretërore të jetës.

- Advertisement -

Lajmin se është një nga mbretërit e ardhshëm ai e ka marrë teksa është vetëm 7 vjeç dhe prindërit e tij kanë njoftuar tashmë përgjegjësitë mbretërore që do të thirret të marrë në të ardhmen.

Sipas Robert Lacey, Princi William nuk ka ndërmend të zbulojë saktësisht se çfarë i tha djalit të tij, pasi ai dëshiron që një ditë të tregojë historinë e tij vetë.

Në fakt, të dy prindërit nuk duan ta fusin djalin e tyre “në mykun e monarkisë”, pasi shpresojnë që institucioni të evoluojë në të ardhmen, në mënyrë që të përputhet në mënyrë më harmonike me rregullat e kohës moderne, PëRCJELL ABCNEWS.AL.

- Advertisement -

Siç thotë biografi mbretëror: “William nuk dëshiron t’i bëjë djalit të tij atë që i bënë atij. Kjo do të thotë ta mbushë kokën me të gjitha këto rregulla dhe detyrime.”

Përveç kësaj, të dy prindërit duan që fëmija i tyre të rritet normalisht, pa kufizime dhe stres, siç përcaktonte dikur kodi i monarkisë. Mbi të gjitha, ardhmja e tij në fron është shumë vonë, pasi përparësi i jepet gjyshit të tij, Princit Charles dhe më pas babait të tij, Princit William.

Princi George është i treti në radhë për trashëgiminë e fronit, dhe pas tij vjen motra e katërt, Princesha Charlotte, i pesti vëllai i tij, Louis, përveç vëllait të vogël të William, Princ Harry dhe më në fund të dy fëmijëve, Archie dhe Lilibet e porsalindur. Sigurisht, është e dyshimtë nëse fëmijëve të Princit Harry përfundimisht do t’u jepen tituj mbretërorë pasi ai dhe gruaja e tij, Meghan Markle, u larguan nga Pallati Buckingham

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...