E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Nëna, përqafojeni bebin tuaj në momentin që qan – kështu thonë klinicistët

Në momentin që bebi juaj qan dhe ju e menjanoni atë, atëherë mund të ketë pasoja afatgjate për shëndetin mendor të bebit tuaj.

Në lidhje me këtë, egzistojnë prova të reja që tregojnë se shqetësimi nga të qarat ndryshon fiziologjinë e trurit dhe në këtë mënyrë, fëmija juaj do të vuaj në të ardhmen nga çrregullimet e stresit, panikut dhe ankthit shkruan BellyBelly, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Pediatri William Sears ka thënë se duke mos i’u përgjigjur sinjaleve të bebit tuaj, ju në këtë formë po e asgjësoni marrëdhënien tuaj.

Në këtë mënyrë, në momentin që bebi juaj përjeton përqafimin e nënës, klinicistët kanë dokumentuar se kjo ndikon në mënyrën e rritjes së trurit dhe rritjen e numrit të qelizave nervore.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...